تحلیل و آنالیز سایت از مهم ترین کارهایی است که هر چند وقت یک بار،باید توسط صاحبان وب سایت های اینترنتی انجام گیرد یا اینکه می توانند آنالیزسایت خود را به گروه های حرفه ای طراحی سایت آوینا وب که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارند، بسپارند. زیرا با تحلیل و آنالیز سایت، با سلیقه و خواسته ی کاربران سایت آشنا خواهند شد و مطابق با آن، سایت را تغییر خواهند داد. این عمل، موجب افزایش میزان نرخ کلیک و مدت زمان ماندگاری در سایت می شود که هدف تمامی صاحبان کسب و کارهای اینترنتی می باشد.
یک روش جالب و فوق العاده برای تحلیل و آنالیز سایت استفاده از سرویس Hotjar می باشد.
Hotjar یک سرویس تحلیل و آنالیز رفتار کاربران وب سایت های اینترنتی می باشد.یعنی با استفاده از ابزارهای آن می توان تمامی رفتارهای کاربران بعد ازورود به سایت را بررسی کرد. به عنوان مثال شما یک بنری برای سایت خود طراحی کرده اید و هدفتان کلیک کاربران بر روی بنر، بلافاصله بعد از بازدید ازسایت می باشد. با استفاده از ابزارها وفیلم های که توسط سرویس hotjar از کاربران سایت گرفته می شود، متوجه خواهید شد که آیا کاربران روی بنر کلیک می کنند یا خیر ؟ درصورتی که تحلیل و بررسی ها نشان دهد که کاربران روی بنر کلیک نکرده اند.به این نتیجه خواهید رسید که یا بنر در جای درستی درسایت قرار نگرفته است یا اینکه call to action برای بنر طراحی نشده است. بنابراین می توانید اصلاحات لازم را انجام دهید.
با استفاده این سرویس می توانید قسمت هایی از سایت که کاربران بیشتر روی آن کلیک می کنند، حتی تعداد کلیک ها را، ببینید و با توجه به فیلم های ضبط شده، مشخص می شود که کاربر، از چه صفحاتی بازدید می کند.

آموزش نحوه کار با سرویس hotjar

بعد از ایجاد حساب کاربری در سایت hotjar.com و ازطرف سرویس hotjar یک کد javascript به شما داده می شود که باید در هدر یا فوتر سایت قرار دهید تا مراحل ثبت نام شما تکمیل شود.
بعد از انجام مراحل ثبت نام صفحه ای که با آن رو به رو می شوید، تصویر زیر می باشد.

hotjar

ابزار Heatmaps در Hotjar

یکی از جالب ترین و مهم ترین سرویس های hotjar، Heatmaps می باشد. شما با استفاده از این سرویس می توانید. کلیک یا تعداد کلیک کاربرانی که وارد سایت شده اند را رصد کنید. طبق تصویر زیر با کلیک بر روی لینک Heatmaps صفحه ی زیر نمایان می شود.

hotjar

طبق تصویر بالا با کلیک بر روی دکمه ی View Heatmap، تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد. قسمتی که با کادر قرمز رنگ در تصویر دیده می شود، یک سری فیلترها برای این می باشد. کاربران ورودی به سایت با سیستم عامل های مختلف (کامپیوتر، موبایل، تبلت) تفکیک شده است به طوری که می توان رفتارهای آن ها را به صورت جداگانه بررسی کرد حتی کارهای مختلف (کلیک ها ، اسکرول ها و حرکت های ) کاربران به عنوان فیلتر تعریف شده است.

hotjar

با توجه به این کلیک ها متوجه خواهید شد که کدام قسمت های سایت برای کاربران جذابیت بیشتری دارد وآن بخش از سایت را تقویت خواهید کرد. طبق تصویر زیر نقاطی که کاربران کلیک کرده اند با نقطه های رنگی نشان داده شده اند. نقاطی که کلیک بیشتری دارند با رنگ قرمز نشان داده شده اند و قسمت های که تعداد کلیک آن کمتر می باشد با نقاط آبی نمایش داده شده است.

hotjar

ابزار Recordings در Hotjar

یکی از دیگر از امکانات فوق العاده ی این سرویس، ابزار Recordings می باشد. دراین قسمت رفتار کاربران ورودی به سایت به صورت ویدیوذخیره می شود. با کلیک بر لینک Recordings تصویر زیر نمایان می شود.

hotjar

طبق تصویر بالا، لیست ویدیوهای گرفته شده از کاربران نشان داده شده است، اطلاعاتی که قابل مشاهده است عبارتند است از
1- کاربران که از چه کشورهایی وارد سایت شده اند .
2- آدرس صفحاتی که کاربران مشاهده کرده اند.
3- مدت زمانی که کاربران از سایت بازدید کرده اند.
4- با چه سیستم عاملی سایت را رصد کرده اند و غیره
علاوه براین ویدیوهای گرفته شده از رفتار کاربران، تمام کارهایی که پس از ورود به سایت انجام می دهند را نشان می دهد. با کلیک برروی گزینه play ویدیوهای گرفته شده مشاهده می شوند.

hotjar

سخن آخر : کاربران سایت خود را بشناسید و طراحی سایت را مطابق با خواسته و سلیقه ی آن ها انجام دهید که نرخ تبدیل و فروش وب سایتان را افزایش دهید.

موضوعات : بازاریابی محتوا

مقالات مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست