وایرفریم در طراحی سایت Wireframe : وایرفریمینگ فرآیندی بسیار مهم در طراحی سایت می باشد که طرح اولیه صفحات وب را نشان داده و در واقع نوعی طرح‌بندی (layout) اولیه از صفحات وب است و به فرآیند طراحی و توسعه یک وب سایت کمک شایانی می نماید. این روش به خصوص برای طرح های پیچیده بسیار مناسب بوده و نشان می دهد که چه عناصری بر روی هر کدام از صفحات سایت قرار خواهد گرفت. در واقع وایرفریمینگ یک ساختار بصری پایه از طرح وبسایت مورد نظر را نشان می دهد. این روش از طریق ابزار های نرم افزاری مربوطه به وجود آمده و از طریق آن می توان یک سایت با طراحی زیبا و موثر ایجاد نمود. در این قسمت دلایل استفاده از وایرفریم در طراحی وبسایت را شرح می دهیم:

به عنوان یک مدل طرز کار عمل می‌کند

به این صورت که یک وایر فریم اساسی ارائه برای طراحان سایت ارائه می دهد تا از طریق آن بتوانند کار طراحی خود را آغاز نموده و به راحتی بتوانند محل قرار گیری هر عنصر در سایت را شناسایی نمایند.

شناسایی آسان مشکلات

در مراحل طراحی سایت اگر مسائل و نقاطی که دارای مشکل می باشند در همان ابتدای کار شناسایی شوند می توان تغییرات را به سرعت اعمال کرده و آن را اصلاح نمود. وایرفریم به این امر کمک کرده و طراحان می توانند از طریق آن نقاطی را که ممکن است در مراحل بدی ایجاد مشکل کند را شناسایی نمایند.

صرفه‌جویی در زمان

این روش با ارائه یک فونداسیون قوی در زمان پیاده سازی یک سایت صرفه جویی می نماید. زیرا ایجاد و تغییر آن بسیار آسان است.

ارائه بهتر ایده به مشتریان

وایرفریم در طراحی سایت طرح ساده ای از طرح یک وب سایت را نمایش می دهد به طوری که عناصر گرافیک و رنگ در آن دخیل نباشد. به این ترتیب مشتریان به راحتی می توانند با ایده ها به طور واضح ارتباط برقرا نموده و ان را درک نمایند. از طریق Wireframe ایده ها به صورت یک شمای کلی بر روی کاغذ یا نرم افزار پیاده سازی می شود که به این ترتیب به راحتی می توان رابط کاربری ایجاد شده را برای مشتریان سایت تعریف نمود.

مزایای وایرفریمینگ

تسهیل و تنظیم راحت ایجاد و تغییرات بخش‌های مختلف

ایجاد بخش های مختلف و تغییر آن ها در یک سایت از طریق Wireframe به سهولت قابل انجام است و این امر مان طور که گفته شد در زمان صرفه جویی می کند. باید گفت هزینه های متحمل برای تغییرا را نیز کاهش می دهد.

بهبود نمایش محتوا

همان طور که می دانیم یکی از بخش ها ی مهم در هر سایت محتوای آن می باشد. مقاله راه کار های مفید برای موفقیت در بازاریابی محتوا را مطالع نمایید. وایرفریم در طراحی سایت به ارائه محتوای جذاب تر و کاربر پسند تر کمک کرده و خواندن را برای آن ها آسان می کند.

یک سایت کارامد ایجاد می کند

وایرفریمینگ یک روش بسیار عالی برای طراحی های وب است و منجر به طراحی و خلق سایت های بسیار مؤثر و کارآمد می شود و اهداف هر طراح سایت را به راحتی محقق می سازد.

ارائه یک تصویر اولیه

همان طور که گفتیم وایرفریم یک نمایش کلی و تصویر اولیه  از سایت مورد نظر را ارائه می دهد تا به راحتی برای مشتریان قابل درک باشد. این روش به طراحان بسیار کمک کرده و آن ها را سردرگم نمی کند.

چگونگی ساخت وایرفریم‌ها

طراحی بر روی کاغذ

 

وایرفریم در طراحی سایت

در طراحی از طریق روش وایرفریم، ابتدا یک صفحه ی خالی سفید در اختار طراح است و آزادی کامل برای ایجاد طرح شما دارد. می توان از یک قلم و کاغذ گراف یا معمولی یا حتی دستمال سفره یا تخته برای کشیدن طرح کلی ایجاد نمود و سپس آن را به نرم افزار انتقال نمود. این روش کمک بسیاری به طراح خواهد نمود. در ساده ترن شکل طراحی وایرفریم تنها با کشیدن چند مستطیل شروع می شود که هر کدام از آن ها محل قرار گیری عناصر سایت است.

طراحی بر روی نرم افزار

 

وایرفریم در طراحی سایت

روش پیچیده تر ساخت وایرفریم‌ها به صورت دیجیتالی می باشد و برای ایجاد آن از ابزار های متفاوتی استفاده می شود. این ابزارها به طراح این اجازه را می دهند تا به طورت مشترک بر روی یک فایل کار طراحی خود را انجام دهند و تغییرات ان را دنبال کنند. و در نهایت از طریق یک نمونه اولیه قابل کلیک شوند.
در اینجا چند نرم افزار مناسب برای ایجاد وایرفریم‌ها برای شما معرفی می کنیم:

 • Wireframe
 • Cacoo
 • Invisionapp
 • Framebox
 • Lumzy
 • SnapUp
 • Gliffy
 • Justinmind
 • JumpChart
 • Gomockingbird
 • Moqups
 • Mockflow
 • Lovely Charts
 • Wirefy
 • iPhone Mockup

بهتر است طراحان سایت با استفاده از این روش آنها بتدا طرح اولیه یک وب سایت را بر روی نرم افزار برای مشتریان پیاده سازی نمایند تا آن ها بتوانند سایت خود را به راحتی ارزیابی نمایند و درباره آن به صورت دقیق تری تصمیم گیری نمایند. این خود منجر به رضایت مشتریان شما و به دنبال آن وفادار سازی ان ها خواهد شد. در طراحی وایر فریم نکات متفاوتی از لحاظ تجربه کاربری، سئو و بهینه سازی، کاربر پسند بودن آن و سرعت بارگزاری صفحات و… باید در نظر گرفته شود تا طراحان بتوانند در این زمینه کمک زیادی به مشتریان نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست