عصر امروز به عصر تایپوگرافی تبدیل شده است. همان طور که می دانیم در طراحی سایت زیبایی سایت علاوه بر تولید محتوا و بهینه سازی آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. در طراحی گرافیکی سایت و همچنین در کنار آن انتخاب فونت مناسب برای سایت باید دقت بسیاری شود. تایپوگرافی یعنی تغییر سایز، فاصله، شکل حروف، فاصله خطوط، نوع فونت متن و … به صورتی که به وجود اورنده زبان بصری باشند. حال به تعریف تایپوگرافی و تاثیر آن بر طراحی سایت می پردازیم.

تایپوگرافی و تاثیر آن بر طراحی سایت

نقش اینترنت و دنیای دیجیتال بر هیچ کس پوشیده نیست. اکثر تجارت ها به صورت آنلاین و از طریق اینترنت انجام می پذیرد. می دانیم که پس از طراحی سایت، سئو و بهینه سازی سایت آن باید انجام بپذیرد تا بازاریابی اینترنتی موفقی داشته باشیم. اما در کنار ان باید اهمیت زیادی نیز به تایپوگرافی سایت داد. به طوری که جذاب و کاربر پسند بوده و کار شما را بهتر شرح دهد. ما نمبی توانیم تاسیپوگرافی برای سایت انتخاب کنیم که با سلیقه تمام کاربرانسازگار باشد اما می توانیم آن را اصولی و قابل درک تر نماییم تا به ایت خود زیبایی و جذابیت بالاتری ببخشیم.

تایپوگرافی و تاثیر آن بر طراحی سایت

انتخاب فونت در تایپوگرافی طراحی سایت

خوانایی

در درجه اول به خوانایی یک فونت اهمیت دهید. این مهمترین عامل است هر چند که فونت زیباتری در کار باشد خوانایی حرف اول را می زند.

تاثیرگذاری

معمولا تایپوگرافی های ساده، سرعت لود بالاتری دارند اما می توان گاهی از سبک های زیبای مینیمالیستی نیز استفاده نمود. اما معمولا فونت های ساده حس اعتماد بهتری را بازدید کننده القا می کنند. در نظر داشته باشید که برای ایجاد contrast از رنگ های متضاد با محیط استفاده نمایید.

Serif یا Sans Serif

Serif خطوطی است با ظرافت که در آخر یک حرف یا رقم و یا نماد در تایپوگرافی قرار می گیرد. حال فونت هایی که دارای این خطوط کوچک هستند را Serif و آنهایی که بدون این خطوط هستند، Sans-serif می گویند. Sans در زبان فر انسوی به معنای “بدون” می باشد. نمی توان قطعی گفت که کدامیک از آن ها خوانا تر هستند. فونت های سریف رسمی تر ولی سنتی تر می باشند اما فونت های سنز سریف سادگی بیشتری دارند و امروزی می باشند.

مرتبط با برند:

تایپوگرافی سایتتان باید با برندتان مرتبط بوده و معرف شما باشد و به کاربر این حس را منتقل نماید.

عدم استفاده از چندین خانواده ی فونت:

برای زیبایی و جذابیت وبسایتتان از فونت های متفاوت استفاده نکنید. حد اکثر ۲ فونت را به کار بگیرید.

استفاده از سبک دست نوشته

یکی از مکمل های خوب برای استفاده در کنار سبک به کاربردن نقاشی در طراحی سایت ها،دست نوشته ها می باشند.برای اینکه خوانایی دست نوشته ها می تواند مشکل ساز باشد،سعی کنید استفاده از آن را به تیتر های بزرگ بر روی لایه عکس ها محدود کنید.در creativeblog 488 فونت دست نوشته انگلیسی معرفی شده است. می توانید از دست نوشته ها همراه با به کار گیری نقاشی در سایت استفاده نمایید. اما بهتر است از آنها تنها بر روی تیتر های بزرگ و لایه تصاویر استفاده نمایید زیرا خانایی آن ممکن است برای کاربر مشکل باشد.
در سایت http://www.creativebloq.com/typography/best-handwriting-fonts-12121527 نزدیک به ۵۰ فونت دستنوشته انگلیسی معرفی شده است.

superimposing

برای زیبایی بهتر و بیشتر و حتی جلب توجه کاربران می توان قسمتی یا حتی تمام نوشته را بر روی لایه های دیگر قرار داد طوری که خوانایی هر دو حفظ شود. به این روش superimposing می گویند. یعنی اینکه یک لایه از فضای خود خارج شده و و به بخش های دگر هم وارد شود. به صور مثال می توانیم متنی را کمی بر روی تصویری ببریم. این امر باعث برجستگی متن شما می شود.

عدم استفاده از چندین فونت

در اکثر مواقع،شما برای هر سایت به بیش از دو خانواده فونت نیازی ندارید.برای ایجاد تنوع سعی کنید از سایزها و شکل های مختلف همان خانواده فونت استفاده کنید.

بهترین تایپوگرافی را برای طراحی سایت تان اتخاب نمایید. مخاطبان خود را بشناسید و تایپوگرافی برایشان ارائه دهید تا جذابیت داشته و ان ها را تحت تاثیر قرار داده و به دنبال آن شما را به هدفتان نزدیک نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست