آگاهی از علم روانشناسی رنگ ها در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می کند. به طور مثال دیدن یک منظره سبز رنگ از طبیعت و دیدن یک منظره پاییزی زرد رنگ احساس متفاوتی در ما ایجاد می شود؟ معمولا با دیدن منظره سبز رنگ احساس سرزندگی و انرژی به ما دست می دهد اما با دیدن منظره زرد رنگ پاییزی احساس غم که تمامی این احساسات را رنگ ها در ما به وجود می آورند. روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت نیز مهم بوده و کاربر با مشاهده سایت شما در رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را درک میکند.حتی گاهی کاربر تنها به دلیل رنگ زیبا و جذاب طراحی یک سایت اقدام به خرید محصول از این وبسایت می کند. بنابراین روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت بر رفتار و عملکرد کاربران تاثیرگزار خواهد بود.

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها خود علم وسیعی می باشد به معنای تاثیر انواع رنگ ها بر رفتار انسان ها. ما در این قسمت به مبحث روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت و بررسی این نکته که در طراحی خود از چه رنگ هایی متناسب با موضوع وب سایتمان استفاده کنیم تا کاربران را بهتر و سریع تر جذب کنیم، می پردازیم.

روانشناسان با تحقیقاتی که در زمینه رنگ ها انجام داده اند به نتایج زیر رسیده اند:

هر رنگی به تنهایی می تواند یک پیام به خصوصی را به چشم بیننده بفرستد.

رنگ ها تاثیر به سزایی روی احساسات بیننده در ۹۰ ثانیه اول دیدن می گذارند.

رنگ ها تنها تشدید کننده رفتار ما در برابر یک موضوع نیستند بلکه اثرشان را کاملا در رفتار ما نشان می دهند.

هر رنگ در فرهنگ و مناطق متفاوت تاثیر مختلفی دارد.

رنگ می تواند در ترغیب بیننده به خرید یک جنس موثر باشد.

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی سایت توجه داشتن به رنگبندی صفحات و استفاده از رنگ های مکمل و ترکیبی مناسب و به صورت اصولی در سایت می باشد. طراحان سایت نیز بیشتر به فکر زیباسازی سایتها هستند و توجه و دقت کمتری روی اصول رنگبندی سایت می گذارند. این که سایتی بتواند جذاب و قابل و اطمینان باشد یا کاملا سرد و غیر قابل اطمینان، میزان تجربه، دانش و هنر طراح سایت را می رساند.

پس یک مدیر باید با در نظرگرفتن سیاست هایی که برای جذب مخاطب و ایجاد اطمینان در وبسایت دنبال می کند. باید با کسب اطلاعات و آگاهی در زمینه روانشناسی رنگ ها و بررسی تاثیر هر رنگ در جذب مخاطب، طراح وب را در رنگبندی صفحات مختلف وبسایت راهنمایی کند. طراح سایت در رنگبندی صفحات سایت باید توجه کند که این رنگ قرار است در چه صفحه ای و با چه موضوعی به کار رود.

مثلا برای سایت های شخصی از رنگ های مکمل می توان در طراحی سایت استفاده کرد و رنگ هایی مثل سبز تیره و سرمه ای در کنار یکدیگر می توانند برای سایت های بازرگانی مناسب باشند و کاربران را جذب کنند یا در طراحی سایت های کودکان رنگ های شاد را به شما توصیه می کنیم.

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

یکی از عوامل مهم دیگری که در رنگبندی سایت ها باید در نظر داشته باشید در نظر گرفتن جنسیت مخاطبین است مثلا برای سایت هایی از قبیل آرایشی و بهداشتی و… که مخاطبین آن را عموما بانوان تشکیل می دهند می توانید از رنگ های صورتی و بنفش در طراحی سایت استفاده کنید ولی برای سایت هایی که مخاطبین آن را آقایان تشکیل می دهند صورتی و بنفش رنگ های مناسبی نیستند و جذابیتی ندارند.

همانطور که گفتیم رنگ ها در مناطق و فرهنگ های متفاوت تاثیرات مختلفی را روی بیننده و مخاطب می گذارند در ادامه به بررسی معانی رنگ ها می پردازیم :

سفید:

اشاره به صداقت، پاکیزگی، صمیمیت، ملایمت و معاصر بودن دارد. سفید بهترین رنگ برای پس زمینه وب است. در تجارت سفید رنگی برای رفع خستگی و انرژی بخش می باشد.

سیاه:

اشاره به قدرت، ظرافت، دلیری، شهامت ، شیطان، مهارت و باستان دارد.  رنگ سیاه برای رنگ متن روی پس زمینه روشنیک سایت  مناسب می باشد.اگر از این رنگ برای پس زمینه سایت استفاده شود چشم را خسته می کند.

قرمز:

هیجان، توانایی ، احساسات شدید، سرعت، شتا، تهاجم و خطر احساساتی است که رنگ قرمز در انسان القا می کند. این رنگ از بیننده توجه را طلب میکند. در تجارت به معنی وام و بدهی می باشد. رنگ قرمز شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را سریع می نماید.

 آبی:

به وفاداری، امنیت و اعتماد، مسئولیت پذیری، سرما، ایمان، وابستگی وجاه و جلال اشاره دارد. آبی دومین رنگ عوام پسند می باشد و رنگ آرامش بخشی است. در تجارت آبی به معنای ضمانت مالی است.

سبز:

تندرستی و بهبودی، فراوانی، پیشرفت، حاصلخیزی، آزادی، طبیعت، حسادت و خونسردی. در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود.

قهوه ای:

متانت، توانگری مالی و کمک کننده بودن و تاثیر گزاری احساساتی است که با دیدن این رنگ در انسان به وجود می آید. قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان می باشد.

خاکستری:

اشاره به صمیمیت زیاد، اعتبار و نفوذ و عملی بودن دارد و در تجارت به معنای سنت گرایی است.

صورتی:

ملایمت، شیرینی، ظرافت و زنانگی، پاکی و بی گناهی و پرورش کودک احساساتی است که با تماشای این رنگ در انسان به وجود می آید.

بنفش:

رنگ شاهانه بودن است و اشاره به وقار، معنویت، نعمت و دارایی، اعتبار و نفوذ، سوگواری و مهارت دارد. در تجارت به معنای بزرگ نشان دادن می باشد. بنفش طرفداری از سبک های هنری می باشد.

نارنجی:

رنگ تعادل گرمایی است. و سرزندگی و شوخی، لذت و خوشگذرانی، تشویق کردن، چالاکی و نیرو، تحمل و بلند همتی را در انسان القا می کند.

زرد:

زرد رنگ نور خورشی است و نشانگر گرما، خوشی، ترسویی و حسادت است. در تجارت به معنی درخواست از نوع روشنفکرانه بوده و برای تاکید نیز مناسب است.  زرد باعث افزایش تمرکز میشود، سوخت و ساز را افزایش می دهد و سخت ترین رنگ برای چشم می باشد.

بنابراین دانستیم که هر کدام از رنگها احساسات و عواطف خاصی را در انسان و در طراحی سایت در بازدیدکنندگان سایت شما زنده خواهند نمود. به طور مثال برای طراحی سایت های بیمه و پزشکی از رنگ آبی ، برای سایت های سرگرمی از رنگ نارنجی ،برای طراحی سایت مجلات از رنگ قرمز و  برای سایت های ارائه خدمات به بانوان صورتی ، برای سایت های گردشگری از رنگ سبز و برای وب سایت های های فنی و مهندسی از پس زمینه سفید استفاده نمایید.

هارمونی رنگها (دایره رنگ ها)

هارمونی رنگ دایره ای است که هماهنگی رنگها ی مختلف را برای شما نمایش می گزارد. اگر تخصصی تر بخواهیم بگوییم هارمونی رنگ به معنی هماهنگی رنگ ها در کنار هم در صورتی که حس خوبی به فرد انتقال دهد و بیننده نظم و تعادل را احساس نماید.

روانشناسی رنگ ها

رنگهای سرد و گرم

رنگ آبی و رنگ های مجاور آن نشان آب روان و دریا هستند و قرار گیری آنها احساس سرما را به فرد بازدید کننده می دهد انتقال می دهد. رنگ قرمز و رنگ های مجاور آن تداعی کننده خورشید بوده و به فرد احساس گرما می دهد. به همین دلیل است که به طور مثال یک تولید کننده آب معدنی هیچ گاه از رنگ قرمز در طراحی سایت خود استفاده نمی کند..

رنگ های سرد عبارتند از: آبی، سبز و بنفش

رنگ های گرم عبارتند از : قرمز، نارنجی و زرد

 هارمونی رنگ ها بر اساس هم جواری رنگ ها

رنگ های هم جوار ( (Analogous Colors، به هر دسته سه تایی از رنگ ها گفته می شود که در دایره رنگ کنار همدیگر قرار گرفته باشند. مثل زرد – سبز، زرد و زرد نارنجی. در چنین ترکیب رنگ هایی معمولا یک رنگ از نظر مقدار، بر دو رنگ دیگر برتری دارد.

 هارمونی رنگ ها بر اساس رنگ های مکمل

رنگ های مکمل آنهایی هستند که در دایره رنگ، دقیقا رو به روی هم  قرارگرفته اند. مثل قرمز و سبز یا قرمز-بنفش و زرد-سبز. رنگ های مکمل به وجود آورنده بالاترین درجه تباین (کنتراست) و ثبات می باشند.

با بازدید از سایت گوگل می بینید که برای شبکه اجتماعی خود از رنگ قرمز و برای سایت اصلی خود از رنگ آبی استفاده کرده. شما هم با استفاده از علم روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت و با توجه به سلایق و خصوصیات افراد و متناسب با موضوع وب سایت خود رنگبندی وبسایت خود را تغییر دهید.

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • امروزه رنگ و رنگ شناسی به عنوان یک علم در سطح جهان مطرح می‌باشد. در عصر حاضر رنگ در علوم مختلف بخصوص نقش رنگ ها در طراحی وب ، از زوایای متفاوتی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.در روانشناسی نوین، «رنگ» و «رنگها» یکی از معیارهای سنجش شخصیت بشمار می‌آیند.
    جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک روبرو مراجعه نمایید: https://bit.ly/36W10vx

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست