جلوگیری از سرقت پهنای باند وب سایت: امروزه شاهد فراگیر شدن سرقت پهنای باند وب سایت های وردپرس هستیم، به سرقت بردن تصاویر و پهنای باند متاسفانه امروزه به امری شایع و فراگیر در اینترنت و طراحی سایت تبدیل شده. گاهی اتفاق می افتد که مصرف پهنای باند یک وب سایت بدون اینکه آمار بازدید چندانی به آن اضافه شود بالا می رود به حدی که به سخت افزار قوی تری برای پشتیبانی نیاز پیدا می کند. این مشکل ممکن است دلایل زیادی داشته باشد اما یکی از این دلایل استفاده ی سایر وبسایت ها از منابع آن سایت است که در ادامه به بررسی و بیان راه کارهایی برای جلوگیری از سرقت پهنای باند وب سایت می پردازیم.

جلوگیری از سرقت پهنای باند وب سایت

سرقت پهنای باند به این مفهوم است که شما یا هر وب سایت دیگر می توانید با طراحی سایت ارزان و بدون آنکه عکس را درون هاست خود قرار دهید تنها با استفاده از فراخوانی آدرس آن که ممکن است در وب سایت دیگری باشد عکس را در مطالب وب سایت خود درج کنید، و عملا بدون آنکه آن سایت بازدیدی داشته باشد منابعش به نفع سایت شما بارگذاری شده است و این در واقع سرقت پهنای باند از یک منبع دیگر است. راه های زیادی برای جلوگیری از سرقت پهنای باند وجود دارد شما می توانید با دستورات ساده که در زبان های مختلف برنامه نویسی تحت وب نوشته شده اند از سرقت پهنای باند جلوگیری کنید. وقتی شما قصد دانلود یک فایل با هر فرمتی را دارید یک سری اطلاعات برای سرور ارسال می شود و همچنین لینک صفحه ای که فایل در آن درجه شده است و  کاربر با دیدن آن صفحه می خواهد به فایل مورد نظر دسترسی پیدا کند شما می توانید این دسترسی را ایجاد کنید که تنها لینک های صفحات سایت شما بتوانند فایل را درخواست کرده و به آن دسترسی داشته باشند و هر لینکی غیر از آن اجازه ی دسترسی به فایل ها را نداشته باشد. برای تنظیم مسدود کننده Hot link برای فایل های ‘jpg’ ، ‘gif’ و ‘css’ باید دستور العمل زیر را در فایل htaccess قرار دهید (چنانچه این فایل در اکانت شما وجود ندارد، یک فایل htaccess در دایرکتوری public_html ایجاد کنید)

RewriteEngine on RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$ RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?yourdomain.com/.*$ [NC] RewriteRule \.(gif|jpg|css)$ – [F]

متن بالا به این معنی است که Apache Web Server تمام لینک های ‘.gif’, ‘.jpg’ and ‘.css’ را مسدود نموده است، قبل از ذخیره فایل htaccess مطمئن شوید که به جای عبارت  yourdomain.com نام دامنه خود را قرار دهید.
همچنین شما می توانید یک عکس جایگزین را توسط کد زیر بجای عکس های موجود در سایت خود قرار دهید تا در صورت کپی کردن لینک عکس های شما این عکس جایگزین شده به نمایش در آید.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?yourdomain.com/.*$ [NC] RewriteRule \.(gif|jpg)$ http://www.yourdomain.com/hotlink.jpg [R,L

این کد به این معنی است که به جای تمام فایل های ‘jpg’و’gif’ را که در سایت دیگری لینک شده را با عکس دیگر که در آدرس  http://www.yourdomain.com/hotlink.jpg جایگزین می نماید.
yourdomain.com  : نام دامنه شما، yourdomain.com/hotlink.jpg : آدرس عکسی که می خواهید جایگزین شود. موارد دیگری نیز برای جلوگیری از سرقت پهنای باند وب سایت وجود دارند از جمله:

  1. cdn
  2. Apache
  3. NGINX
  4. افزونه های وردپرس، افزونه All in one security and firewall امکان جلوگیری از سرقت پهنای باند در وردپرس را برای ما فراهم می کند.
  5. فایل های تغییرنام یافته
  6. سی پنل

مشکلات ناشی ار سرقت پهنای باند وب سایت

شخصی که از تصویر و لینکی از وبسایت دیگر استفاده می کند هزینه ی سنگینی برای صاحب وبسایت ایجاد می کند. در اکثر مواقع افراد آگاهی ندارند که این کار چه مسائلی را به وجود خواهد آورد، آن ها با طراحی وب سایت و سپس قرار دادن مطالب و کپی تصاویر از جای دیگر ناخواسته دست به سرقت پهنای باند می زنند بدون اینکه بدانند استفاده از این لینک ها در اکثر موارد غیرقانونی است، اکثر تصاویری که در وب دیده می شوند دارای لایسنس هستند و دارای لوگوی سازنده و واترمارک هستند و تحت هیچ شرایطی امکان استفاده از آن ها وجود ندارد مگر خریداری شوند. یکی دیگر از مشکلات ناشی از عدم جلوگیری از سرقت پهنای باند تخلیه ی منابع زیادی از سرور است، تصور کنید از هاست اشتراکی استفاده میکنید و این مورد برای تصاویر شما ایجاد میشود همین امر سبب تخریب شده و بعد از مدتی اکانت هاست شما بسته خواهد شد یا به اصطلاح suspend میشود.این مسئله تاثیری بر روی سئو سایت ندارد اما باید تنظیمات آن به درستی صورت گیرند.

موضوعات : بازاریابی محتوا

مقالات مرتبط

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست