طراحی سایت پارالاکس

طراحی سایت پارالاکس

طراحی سایت

امروزه تکنولوژی پارالاکس برای طراحی سایت کاربرد بسیاری دارد. پارالاکس به افکت های جابه جبیی یک المان بین دو نقطه می گویند این تکنیک در طراحی سایت برای عمق بخشی و زیبایی آن استفاده می شود. وب سایت هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند اغلب single page  می باشند.

طراحی سایت پارالاکس

در این قسمت شما را با طراحی سایت پارالاکس و کاربردهای آن آشنا خواهیم نمود.

این تکنولوژی در ابتدا فقط برای طراحی های one page به کار گرفته می شد اما امروزه از این متد در طراحی سایت دیگر هم استفاده می شود زیرا زیبایی خاصی به صفحات می بخشد.

مشاهده این افکت با حرکت موس و یا اسکرول صفحه بر روی عناصر صفحه سایت قابل رویت می شود. به طور مثال تصاویر و یا متون حرکت می کنند یا پس زمینه تغییر رنگ داده یا بلور می شود  و همچنین می توانید افکتی پیاده سازی نمایید که با حرکت دادن موس به جهت افقی و یا عمودی میدان دید کاربر تغییر پیدا نماید و جزییات صفحه برای ان ها قابل رویت شود. به طور مثال شما قادر خواهید بود عرض یا طول صفحه خود را بیشتر از میزان قابل مشاهده در حالت ثابت بازدید نمایید و همچنین می توانید صفحه وب خود را به صورد ۱۸۰ درجه بازدید نمایید طوری که عناصر در محل خود قرار داشته باشند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که با css هم می توان این افکت ها را ایجاد نمود. ویژگی که پارالاکس را متمایز می کند این است که هر افکتی که از طریق حرکت دادن موس و یا اسکرول ایجاد می شود با برگشت موس و یا اسکرول،  به همان حالت اول خود باز می گردد و عنصر در حالت اولیه خود قرار میگیرد.

طراحی سایت پارالاکس

افزایش میدان دید کاربر

به طور مثال فرض نمایید صفحه وب شما با عرض پیکسل بالاتر از صفحه مانیتور شما طراحی شده باشد. در این حالت شما صفحه ی وب سایت خود را  در مرکز  به اندازه ی همان پیکسل مانیتور خود می بینید. اما اگر از پارالاکس استفاده کرده باشید می توانید با حرکت دادن و چرخاندن موس خود از عرض صفحه میدان دید کاربر را افزایش داده و قسمتی که در مانیتور ابتدا خارج از دید است را قابل رویت نمایید.

ترکیب نمودن چند لایه تصویر

افکت جذاب دیگری که می توان از طریق پارالاکس ایجاد نمود ترکیب نمودن چند لایه تصویر روی هم می باشد که هر لایه با اسکرول و یا حرکت موس، صفحه وب سایت  با سرعتی خاص اجرا شده و یک افکت حرکتی زیبا و خاص ایجاد می شود. حرکت موس و یا اسکرول نمودن بر روی این فحه یک تصویر متحرک برای شما نمایش داده می شود و یک تصویر متحرک و زیبا خواهید داشت. این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا عناصر زنده بر روی صفحه وب خود ایجاد نمایید. همچنین می توانید با ترکیب پارالاکس با چند تکنولوژی دیگر انیمیشن های زیبایی بر روی سایت خود خلق نمایید.

ملزومات یک سایت پارالاکس

طراح گرافیک سایت های پارالاکس باید تا حدودی با سایت های پارالاکسی آشنا باشه تا بتونه بصورت استاندارد پروژه رو طراحی کنه و برنامه نویس هم بتونه اون طرح رو با تکنولوژی پارالاکس به درستی پیاده کنه.

طراحی سایت پارالاکسی در ابتدا نیاز به یک گرافیست آشنا با سایت های پیاده سازی شده با این تکنولوژی را دارد تا بتواند استاندارد پروژه را طراحی نماید و برنامه نویسی که با این تکنولوژی آشنایی کامل داشته باشد تا پارالاکس را به طور صحیح بر روی صفحات دلخواهمان پیاده سازی نماید. همچنین برای پیاده سازی  تکنولوژی پارالاکس میتوانید از پلاگین های موجود استفاده نمایید، به طور مثال یکی از پلاگین های کاربردی parallax.js می باشد .

نیاز به طراحی سایت پارالاکس دارید؟

فهرست