تفاوت UI و UX: طراح رابط کاربری (UI) و  طراح تجربه کاربری (UX)هر دو برای پیاده سازی حرفه ای یک محصول ضروری هستند. این دو در کنار هم خروجی مناسبی را می دهند اما باید بدانید که وظایفی کاملا جدا از یکدیگر دارند. طراح رابط کاربری (UI) نزدیک به طراحی گرافیکی محصول مورد نظر و طراح تجربه کاربری (UX)موارد تکنیکالی آن می باشد.

تفاوت UI و UX

 

در اینجا برای توضیح تفاوت UI و UX یک محصول را برای شما به بدن انسان تشبیه می کنیم. استخوان های انسان را همان کد هایی در نظر بگیرید که به محصول شکل می دهند. طراحی تجربه کاربری همان اندام می باشد و وظیفه آن ها اندازه گیری ورودی های بدن و پس از آن بهینه سازی آن می باشد. اما طراحی رابط کاربری نمای ظاهری بدن و تمام چیز هایی که دیده می شود می باشد.

طراحی تجربه کاربری (UX)

طراحی تجربه کاربر (UX) به فرآیند رضایتمندی مشتریان و به دنبال آن با ارتقا و ویژگی های ارائه شده و پس از آن وفادارسازی مشتریان می باشد. به طور کل می توان گفت رفتار و احساسات کاربر در زمان استفاده از محصول که می تواند وب سایت یا اپلیکیشن و یا … شامل درک کاربر از سیستم مورد نظر مانند کاربرد آن و سهولت در بهره وری می باشد. تجربه کاربری جنبه های علمی و تجربی و با ارزش اثر بین محصول مورد نظر و انسان است.

طراحی تجربه کاربری یک مغهوم غیر دیجیتال می باشد و طراح آن باید طراح تجربه کاربری (UX) باید به صورت فعالانه طی فرآیند تحثیق و توسعه محصول مشارکت نماید. با این حال که این علم با علم شناختی ارتبا دارد اما در حوزه ی دیجیتال به کار گرفته می شود.

طراحی رابط کاربری (UI)

به هر چیزی که در یک دستگاه هوشمند طوری  طراحی شده باشد که با انسان تعامل ایجاد کند، “رابط کاربری” می گویند. در هرجا که صحبت از ارتباط  کاربر با نرم افزار هوشمند باشد ، رابط کاربری حتما در آنجا حضور دارد. طراحی رابط کاربری مکمل آن است و شامل شکل و ظاهر دستگاه هوشمند می باشد. طراحی رابط کاربری مانند طراحی تجربه کاربری نقشی بسیار مهم و چند وجهی را دارا می باشد. طراح رابط کاربری باید طرح و  محتوای یک محصول را به تجربه ای جذاب برای کاربر تبدیل نماید.

طراح وب سایت یا همان طراح رابط کاربری که توانایی کدنویسی نیز دارد یکی از مهم ترین نقش ها را برعهده دارد و باید علاوه بر طراحی محیطی زیبا احساسات کاربران را نیز در نظر گرفته و طوری طراحی سایت را انجام دهد که بین وب سایت و کاربر رابطه احساسی برقرار شود. اگر این کار به درستی انجام شود تاثیر مثبتی در کسب و کار شما خواهد گذاشت. طراحان سایت رابط کاربری سایت را پیاده سازی می کنند. اما تجربه کاربری  بر خلاف آن مفهوم دیجیتال دارد. طراحی رابط کاربری برای رابط دیجیتال  ایجاد احساس و اعنماد به برند را ز طرف مشتری فراهم می سازد. یکی دیگر از وظایف طراح رابط کاربری  پیاده سازی طراحی به کمک توسعه دهنده می باشد. در دنیای امروز طراح به عنوان طراح رابط کاربری شناخته می شود این در حالی است که طراح تجربه کاربری کدنویسی انجام نمی دهد.

در این قسمت چند مورد از متدهای طراحی سایت که اخیرا مورد استقبال طراحان سایت قرار گرفته است را به شما معرفی می کنیم:

  • Microinteractions
  • Cards
  • Minimalist Design
  • More Vibrant Colors
  • Long Scrolling
  • HD Visuals
  • Illustrations
  • Flat & Material Design Hybrid
  • Rich Animations
  • Dramatic Typography

تفاوت بین UI و UX

UI و UX کاملا معناهای متفاوتی دارند که بسیار واضح است اما گاهی اشتباه گرفته می شود.

UI مخفف User Interface می باشد که در علم نرم افزار به تمام المان هایی که دیده شده و نمایش داده می شود گفته می شود مانند شامل تصاویر، متن ها، جداول، ماژول ها ، ویدئوها و  رنگ و …

UX مخفف User Experience می باشد و علمی وسیع تر از UI است و به احساس و تجربه کاربر هنگام استفاده از محصول شما استفاده می کویند. به طور مثال زمانی که شما از یک سایت فروشگاهی مصولی را سفارش می دهید و آن را سریع و بدون دردسر تحویل می گیرید آن سایت UX خوبی داشته است.

رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) مکمل هم هستند

طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری مکمل همدیگر هستند و برای کاربر پسند شدن یک محصول وجود هر دو لازم و ضروری است و نمی توانیم بگوییم کدام قسمت بر قسمت دیگر ارجهیت دارد.

یکی از طراحان و کارشناسان معروف در این زمینه، در مقاله ی  فاصله بین UX  و UI  و تفاوت آن ها گفته است که:

محصولی که که خوب به نظر می آید اما کار کردن با آن سخت است   UI خوب و UX ضعیفی دارد، اما محصولی که کارکردن با آن ساده و شکل نامناسبی دارد،  UX خوب و UI  ضعیفی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست