راز سئو : همین طور که می دانید در چند سال اخیر با توجه به فرهنگ سازی هایی که توسط برخی از فروشگاه ها و وب سایت های اینترنتی انجام شده سبب شده تا اکثر افرادی که خدماتی را میخواهند دست به سرچ شوند و در موتور جستجو به دنبال نیاز خود باشند همین امر باعث شده تا بازار بسیار خوبی در این برحه از زمان پیش روی کسب کار شما باشد ! اما چگونه میتوانید خودتان را در جایگاه و مکان مناسب در موتور جستجوگر معرفی کنید؟ همین سوال باعث شد تا تصمیم بگیرم مقاله ی راز سئو را برای شما بنویسم تا با کمک این مطالب بتوانید جایگاهی مناسب برای کسب و کار خود کسب کنید

راز هایی که باید از سئو بدانید !

استفاده از کلیدواژه ها در تگ عنوان یا <title> tag

یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین محل ها برای قرار دادن کلیدواژه ها، تگ عنوان یا <title> tag است. تگ عنوان عبارتی است که در نتایج جستجو در نقش عنوان صفحه به کاربر نمایش داده می شود. تگ عنوان باید کوتاه باشد و معمولا متخصصات توصیه می کنند که طول تگ عنوان بیش از ۶ یا ۷ کلمه نباشد. کلیدواژه ها باید تا حد ممکن در ابتدای تگ عنوان قرار بگیرند.

 استفاده از کلیدواژه ها در URL

استفاده از کلیدواژه ها در URL ها می تواند موجب افزایش احتمال رتبه بندی صفحه شما در نتایج جستجوی آن کلیدواژه ها بشود. برای مثال اگر شما مطلبی در رابطه با استفاده از کنسول جستجوی گوگل نوشته باشید، ایجاد یک URL به فرم می تواند به مقاله شما  برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوهای کمک کند. البته بخاطر داشته باشید که استفاده از کلیدواژه ها در URL به تنهایی کفایت نمی کند و برای کسب رتبه خوب باید کلیدواژه ها را در بخش های دیگر مقاله خود نیز استفاده نمایید.

 تراکم کلیدواژه­ها در متن اصلی

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در رابطه با کلیدواژه ها، تراکم آنها در متن اصلی می باشد. کلیدواژه های اصلی را می توان با تراکم ۳-۷ % در متن قرار داد و کلیدواژه های فرعی را می توان با تراکم ۱-۲ % استفاده نمود. به خاطر داشته باشید که اگر تراکم کلیدواژه ها در متن شما ۱۰% یا بیشتر باشد این مساله ممکن است از دید گوگل مشکوک به نظر برسد و شما را برای انباشته کردن کلیدواژه ها یا keyword stuffing جریمه نماید.

 استفاده از کلیدواژه ها در انکر تکست ها

یکی دیگر از نکاتی که باید در رابطه با استفاده از کلیدواژه ها مد نظر داشته باشید آن است که باید کلیدواژه ها تا حد ممکن درون متن انکر تکست ها (عبارت هایی که با رنگ آبی درون متن اصلی نمایش داده می شوند و به یک مطلب دیگر ارجاع می دهند ) گنجانده شوند بخصوص برای انکر تکست هایی که به مقالات داخل سایت (لینک های داخلی) ارجاع می دهند، زیرا اگر کلیدواژه ها در انکر تکست های لینک هایی که از دیگر وب سایت ها دریافت می کنید قرار بگیرند یک امتیاز مثبت اشتراکی برای سایت مبدا و سایت شما در نظر گرفته می شوند ، پس بهتر است شما در انکر تکست های لینک های داخلی از کلیدواژه ها استفاده نمایید تا تمام امتیاز مثبت آن برای وب سایت شما باشد.

 استفاده از کلیدواژه ها در تیتر ها و تگ­های <h1> , <h2>

محل دیگری که استفاده از کلیدواژه ها در آن می تواند موجب بهبود رتبه بندی یک مطلب در نتایج جستجوها شود تیتر ها است، استفاده از کلیدواژه ها در تیتر ها که در تگ های تگ­های <h1> و<h2> و … قرار می گیرند می تواند موجب بهبود رتبه بندی مقاله شما در نتایج جستجوها شود اما به شرطی که مقاله شما شامل مطالبی باشد که با تیترها و کلیدواژه های بکار گرفته شده کاملا مرتبط باشد.

 استفاده از کلیدواژه ها در پاراگراف اول متن

استفاده از کلیدواژه ها در ابتدای متن اصلی مقاله نیز می تواند در بهبود رتبه بندی مطلب شما در نتایج جستجوها موثر باشد، البته تاثیر این پارامتر به اندازه تاثیر استفاده از کلیدواژه ها در انکر تکست ها و تگ های عنوان و تیتر ها نمی باشد، اما نباید تاثیرات مثبت این عامل را نادیده گرفت.

استفاده از کلیدواژه ها در تگ alt تصاویر

اسپایدرهای موتورهای جستجوگر قادر به مشاهده تصاویر نمی باشند و اگر متنی در تصویر شما وجود داشته باشد اسپایدرها قادر به خواند آن نیستند. شما می توانید با استفاده از تگ alt تصاویر به اسپایدرها بفهمانید که این تصاویر درباره چه موضوعی هستند، از این رو گنجاندن کلیدواژه ها در تگ alt تصاویر مساله ای حائز اهمیت می باشد. دقت داشته باشید که استفاده از تگ Alt مناسب برای تصاویر می تواند موجب شود که تصویر شما در گوگل ایمیج نیز رتبه بندی گردد.

استفاده از کلیدواژه ها در متا تگ ها

استفاده از کلیدواژه ها در متا تگ ها مساله ای است که روز به روز اهمیت خود را برای موتورهای جستجوگر گوگل از دست می دهد و تاثیر چندانی در رتبه بندی های نتایج جستجوهای انجام شده در گوگل ندارد، اما این فاکتور هنوز در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر دیگر مثل یاهو و بینگ تاثیر گذار است لذا اگر رتبه بندی در نتایج جستجوهای این موتورهای جستجوگر برای شما اهمیت دارد می توانید در ایجاد متا تگ های صفحات وب سایت خود از کلیدواژه ها استفاده نمایید. البته ایجاد متا تگ ها در حالت کلی ضرری برای شما ندارد و پس بهتر است که برای صفحات وب سایت خود متا تگ ایجاد نمایید.

فاصله کلیدواژه ها یا Keyword proximity

یک عبارت جستجو ممکن از کلمات مختلفی تشکیل شده باشد، پارامتر فاصله کلیدواژه ها یا Keyword proximity ، فاصله بین کلیدواژه های یک عبارت جستجو داخل متن مقاله شما را بررسی می کند. برای مثال اگر عبارت جستجوی کاربر “غذای سگ های خانگی” باشد و شما در مقاله خود تیتری داشته باشید با مضمون ” بهترین غذای مکمل برای سگ های اصیل خانگی”، در این صورت فاصله کلیدواژه ها برای دو کلیدواژه “غذای” و “سگ های” در تیتر شما دوکلمه و برای کلیدواژه های ” سگ های” و “خانگی” یک کلمه می باشد. در حالت کلی می توان گفت که هرچقدر که فاصله کلیدواژه های موجود در عبارت جستجوی کاربر در متن شما کمتر باشد، احتمال کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوهای آن عبارت برای وب سایت شما بیشتر خواهد بود.

 عبارات کلیدی

علاوه بر آنکه شما می توانید یک متن را برای کلیدواژه های مشخصی بهینه سازی نمایید می توانید یک متن را برای عبارات کلیدی که شامل چند کلیدواژه در کنار یکدیگر می باشند نیز بهینه سازی نمایید. این روش به خصوص برای کلیدواژه هایی که حجم جستجوی بالایی دارند و رتبه بندی برای آنها مشکل است می تواند مفید باشد به شرط آنکه شما عبارات کلیدی مناسبی را بیابید که با عبارات جستجوی کاربران مطابقت داشته باشد.

 کلیدواژه های ثانویه

بهینه سازی برای کلیدواژه های ثانویه یک ایده بسیار خوب و تاثیر گذار برای بهبود رتبه بندی صفحات وب سایت شما در نتایج جستجوها می باشد، به دلیل آنکه بیشتر صاحبان وب سایت ها تمرکز خود را بر روی کلیدواژه های اصلی (کلیدواژه های محبوب تر) می گذارند و افراد کمتری بر روی کلیدواژه های ثانویه ای تمرکز می نمایند از این رو رقابت برای این کلیدواژه ها کمتر است و سختی رتبه بندی برای این کلیدواژه ها نیز نسبت به کلیدواژه های اصلی کمتر می باشد. برای مثال اگر شما وب سایت خود را برای عبارت کلیدی “مشاور املاک در مشهد” رتبه بندی نمایید مطمئنا  تعداد دفعاتی که وب سایت شما در نتایج جستجوها ظاهر می شود ده ها بار کمتر از حالتی است که شما وب سایت خود را برای کلیدواژه “مشاور املاک” رتبه بندی نمایید، اما اگر شما یک مشاور املاک در مشهد داشته باشید علی رغم آنکه ترافیک وب سایت شما کمتر است ولی ترافیکی که به وب سایت شما جذب می شود ترافیک هدفمند تری است که نرخ بازدیدکننده به مشتری در آن بیشتر می باشد.

 استفاده از واژه های دارای ارتباط معنایی با کلیدواژه اصلی

به دلیل آنکه اخیرا تغییرات بسیاری در الگوریتم های گوگل ایجاد شده است و دیگر مثل سابق رتبه بندی ها و سنجش میزان ارتباط یک مقاله با عبارت جستجوی کاربر تنها با استفاده از کلیدواژه ها انجام نمی شود، استفاده از کلماتی که با کلیدواژه ها به نوعی ارتباط معنایی دارند می تواند موجب شود که کراولرهای گوگل میزان ارتباط مقاله شما با عبارت جستجوی کاربر را بهتر درک کنند.  این بدان معنا نیست که شما برای رتبه بندی در نتایج جستجوهای یک عبارت جستجو باید متن خود را مملو از کلیدواژه هایی کنید که مشتقات کلیدواژه اصلی هستند ، بلکه  باید در متن شما کلماتی وجود داشته باشد که با کلیدواژه اصلی شما به نوعی مرتبط باشد، برای مثال اگر کلیدواژه اصلی شما “کمپانی های تولید اتومبیل” باشد وجود کلماتی مثل بنز، پراید، پژو و … در متن می تواند به موتورهای جستجوگر بفهماند که مطلب شما با کلیدواژه اصلی ارتباط معنایی زیادی دارد.

 کلمات مترادف

شما می توانید متن خود را برای کلمات مترادف با کلیدواژه های اصلی نیز بهینه سازی نمایید، این کار می تواند به شما کمک کند که کاربرانی را که در اینترنت مطالب موجود در وب سایت شما را با عباراتی متفاوت جستجو می نمایند را نیز بتوانید به وب سایت خود جذب نمایید. البته این کار برای متون انگلیسی زیاد مفید نیست زیرا موتورهای جستجوگر در تحلیل متنهای انگلیسی به قدری پیشرفته شده اند که کلمات مترادف را درک می کنند، ولی این کار برای زبان فارسی می تواند مفید باشد. برای مثال اگر شما وب سایتی برای کلیدواژه ی “سالن زیبایی” بهینه سازی می کنید می توانید آن را برای کلیدواژه “آرایشگاه” نیز بهینه سازی نمایید.

 انکر تکست های لینک های دریافتی

همان طور که در بخش کلیدواژه ها نیز به این مساله اشاره شد، استفاده از کلیدواژه ها در انکر تکست ها یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی می باشد. اگر شما بتوانید در انکر تکست های خود کلیدواژه ها را بگنجانید، این مساله می تواند برای رتبه بندی وب سایت شما بسیار  ارزشمند باشد. اگر نتوانید کلیدواژه ها را در انکر تکست های خود بگنجانید با مشکلی رو به رو نخواهید شد اما به هیچ وجه از انکر تکست های تکراری استفاده ننمایید زیرا این کار موجب می شود که گوگل به شما مشکوک شود و ممکن است که گوگل شما را جریمه نماید. می توانید به جای استفاده از انکر تکست های تکراری از کلمات مترادف و یا کلماتی که دارای قرابت معنایی می باشند و مشتقات کلمات اصلی استفاده نمایید.

 منبع لینک های دریافتی

منبع لینک های دریافتی (لینک هایی که دیگر وب سایت ها به مطالب وب سایت شما می دهند) بسیار مهم است، شما باید سعی کنید از دامنه های با اعتبار در میان موتورهای جستجوگر و دامنه هایی که در صنف خود و در میان کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند لینک دریافت کنید. در حالت کلی می توان گفت که وب سایت هایی که در نتایج جستجوهای گوگل رتبه بهتری کسب می نمایند، از دیگر وب سایت ها معتبرتر می باشند. دریافت لینک از وب سایت های غیر معتبر و وب سایت هایی که کار آنها فروش لینک است می تواند برای وب سایت شما خطرناک باشد و احتمال جریمه شدن وب سایت شما از جانب گوگل را افزایش دهد.

 دریافت لینک از وب سایت های مشابه

شما باید همواره در زمینه جذب لینک به خاطر داشته باشید که وب سایت هایی که به شما لینک می دهند باید زمینه کاری مشابهی با شما داشته باشند و مطالب و محتوای وب سایت آنها با محتواهای موجود در وب سایت شما مرتبط باشد. پس شما باید بتوانید از وب سایت هایی که صنف کاری آنها با شما یکسان است و در صنف شما اعتبار خوبی دارند لینک دریافت نمایید.

 دریافت لینک از وب سایت های .edu و .gov

دریافت لینک از وب سایت های  .edu و.gov  بسیار با ارزش است و می تواند اعتباری بسیار زیادی برای وب سایت شما به همراه داشته باشد زیرا دامنه های  .edu و .gov از دامنه های .com ،  .biz، .info و … بسیار معتبرتر می باشند اما دریافت لینک از دامنه های  .edu و .gov کاری بسیار مشکل می باشد و کمتر کسی قادر به دریافت لینک از این وب سایت ها است.

 تعداد لینک های برگشتی

در حالت کلی می توان گفت که قاعده اصلی دریافت لینک از دیگر وب سایت ها بدین صورت است که هرچقدر لینک های بیشتری بتوانید دریافت نمایید، بهتر است و اعتبار بیشتری برای وب سایت شما به همراه خواهد داشت اما توجه به این نکته ضروری است که دریافت لینک از وب سایت های معتبر ارزش بیشتری دارد و یک لینک از یک وب سایت معتبر با یک جین لینک از وب سایت هایی که اعتبار کمی دارند برابری می کند

انکر تکست های لینک های داخلی

لینک های داخلی اصطلاحا به لینک هایی گفته می شود که از یک محتوا درون وب سایت شما به محتوای دیگری درون وب سایت شما لینک داده می شود. انکر تکست این لینک ها نیز مانند انکر تکست های لینک های دریافتی از دیگر وب سایتها حائز اهمیت است و نباید نادیده گرفته شود هرچند که اهمیت آنها اندکی از اهمیت انکر تکست های لینک های دریافتی از دیگر وب سایت ها کمتر است. استفاده از کلیدواژه ها در این انکر تکست ها نیز می تواند مفید باشد اما نباید از انکر تکست های تکراری استفاده گردد.

 کلمات نزدیک به انکر تکست ها

کلمات و عباراتی که بلافاصله قبل و بعد از انکر تکست ها استفاده می شوند نیز بسیار حائز اهمیت هستند زیرا موتورهای جستجوگر گوگل برای بررسی معتبر بودن و جعلی نبودن این لینک ها از بررسی میزان ارتباط کلمات و عبارات اطراف انکر تکست با کلمات انکر تکست استفاده می نمایند.

 قدمت یا سن لینک های دریافتی

قدمت لینک های دریافتی و تنوع زمان دریافت آنها می تواند دلیلی بر طبیعی بودن و غیر جعلی بودن آنها باشد، نزدیک بودن فاصله زمانی دریافت لینک ها می تواند از موجب شود که موتورهای جستجوگر به لینک های شما مشکوک شوند و تصور کنند که لینک های شما جعلی است و شما آنها را از جایی خریداری نموده اید. در حالت کلی می توان گفت که هرچقدر لینک ها دارای قدمت بیشتری باشند از لحاظ اعتبار برای شما بهتر هستند.

 دریافت لینک از دایرکتوری ها

فهرست اینترنتی که به آن اصطلاحاً دایرکتوری می گویند یکی از ابزار های دریافت لینک و رساندن کاربران به سایت های مختلف است. به تعبیر دیگر به سایت های مرجع که سایت های دیگر را براساس زمینه فعالیت آن ها دسته بندی می کنند وب دایرکتوری می گویند از جمله دایرکتوری های معتبر می توان  Dmoz ، Yahoo directory و … را نام برد. بعضی از وب دایرکتوری ها در زمینه مشخصی فعالیت میکنند و از این نظر تاثیر بیشتری بر ارزش لینک های دریافتی شما خواهند داشت. اما دریافت لینک از دایرکتوری های غیر معتبر نه تنها برای وب سایت شما اعتباری کسب نمی کند بلکه می تواند برای اعتبار وب سایت شما تاثیر منفی داشته باشد.

 تعداد لینک های ارسالی صفحاتی که به وب سایت شما لینک می دهند

هرچقدر تعداد لینک های ارسالی (لینک هایی از آن صفحه که به صفحات دیگری در اینترنت ارجاع می دهند) صفحه ای که به یکی از محتواهای شما لینک می دهد کمتر باشد، بهتر است. زیرا اگر تعداد لینک های ارسالی یک صفحه زیاد باشد اعتباری که به این لینک ها تعلق می گیرد به نوعی تقسیم می شود و در صورتی که تعداد لینک های ارسالی یک صفحه بیش از حد باشد ممکن است گوگل تصور کند که این صفحه به دیگر صفحات لینک فروخته است و وب سایت هایی که این صفحه به آنها لینک داده است را جریمه نماید

 آدرس IP لینک های دریافتی

گوگل در بیانیه هایی که منتشر کرده است، مساله عدم ارزش گذاری لینک هایی را که از IPیکسان به یک وب سایت ارجاع داده شده اند را تکذیب می کند ولی متخصصان سئو می گویند که به جای دریافت لینک های متعدد از یک IP ثابت بهتر است که لینک های متفات از IPهای مختلفی دریافت شده باشند. علاوه براین با وجود آنکه گوگل مساله عدم ارزش گذاری لینک های دریافت شده از IP یکسان را تکذیب می کند، دیگر موتورهای جستجوگر مثل بینگ و یاهو اعلام کرده اند که دریافت لینک های متعدد از IP یکسان ارزش چندانی ندارد.

 متا تگ <Description>

برخی از متخصصان در زمینه سئو معتقدند که متا تگ ها روز به روز کم ارزش تر می شوند اما اگر همچنان متا تگ هایی وجود داشته باشند که از لحاظ سئو با اهمیت باشند متا تگ <Description> و متا تگ <keywords> می باشند، البته به خاطر داشته باشید که متا تگ ها همچنان برای رتبه بندی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر یاهو و بینگ تاثیر گذار می باشند. شما باید از متا تگ<Description>  برای نوشتن توضیحاتی کلی درباره وب سایتتان  و درواقع برای معرفی وب سایتتان به کاربران استفاده نمایید. نوشتن متا تگ <Description> یک مزیت کلی دارد، زمانی که کاربران مطلبی را در موتورهای جستجوگر جستجو می نمایند و نتایجی برای آنها نمایش داده می شود در برخی مواقع متا تگ <Description> در زیر لینک وب سایت شما به عنوان توضیحی درباره وب سایت برای کاربران نمایش داده می شود.

 متا تگ <Keywords>

متا تگ <Keywords> یکی دیگر از متا تگ هایی است که همچنان ارزش خود را از دست نداده است، البته گوگل تقریبا تمام متا تگ ها را نادیده می گیرد اما همچنان موتورهای جستجوگر یاهو و بینگ آنها را در رتبه بندی های خود تاثیر می دهند. شما باید سعی کنید که طول متا تگ <Keywords> شما ۱۰ تا ۲۰ کلمه باشد و از کلیدواژه هایی که در متن شما موجود نمی باشد به هیچ وجه در متا تگ <Keywords> استفاده ننمایید زیرا این کار تاثیر منفی بر رتبه شما در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر خواهد داشت.

 متا تگ <Language>

اگر وب سایت شما برای یک زبان خواص طراحی شده است و تمام محتوای آن به یک زبان مشخص می باشد، حتما متا تگ <Language> را پر کنید، با وجود آنکه موتورهای جستجوگر الگوریتم های دقیق و پیچیده ای برای شناسایی زبان وب سایت شما دارند و به متا تگ <Language> کفایت نمی کنند اما با این حال موتورهای جستجوگر متا تگ <Language> تعیین شده توسط شما را در کار خود لحاظ می نمایند.

 محتوای منحصر به فرد

ایجاد محتواهایی که منحصر به فرد باشند و محتواهایی مشابه با آنها در وب سایت های دیگر مشاهده نشود و از محتوای وب سایت های دیگر الهام گرفته نشده باشد، می تواند برای رتبه بندی وب سایت شما بسیار مفید باشد.

 ایجاد محتواهای جدید و بروز رسانی محتواهای قدیمی

ایجاد محتوای جدید در وب سایت به صورت منظم (یعنی وب سایت شما دائما محتواهای جدید منتشر کند و فاصله زمانی انتشار یک محتوا تا محتوای بعدی خیلی زیاد نباشد ) می تواند در رتبه بندی وب سایت شما در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر تاثیر زیادی داشته باشد اما تاثیر به روز رسانی محتواهای قدیمی به صورت منظم به مراتب بسیار بیشتر از ایجاد محتواهای جدید در وب سایت می باشد. دقت داشته باشید که تغییراتی و بروز رسانی هایی که در محتوا ایجاد می شود نباید جزیی باشد و باید تغییرات اساسی در محتوا ایجاد شود، برای مثال اگر شما محتوایی درباره کنسول جستجوی گوگل ایجاد کرده اید باید سعی کنید هر بار که تغییری در گزینه های این ابزار ایجاد می شود و عملکرد آن به نوعی دچار تغییر می شود، مطلب خود را به روز رسانی کرده و تغییرات جدید کنسول جستجو را در مطلب قدیمی خود وارد کنید.

 سایز متن کلیدواژه ها

زمانی که کلیدواژه های اصلی درون یک متن با فونت بزرگتری نسبت به سایر قسمت های متن  و مطالب درون صفحه نوشته می شوند، این امر موجب می شود که کلیدواژه ها نسبت به سایر بخش های متن محسوس تر باشند و از این رو این کار موجب می شود که کلیدواژه ها نسبت به سایر بخش های متن از اهمیت بیشتری برخوردار شوند. همین مساله در رابطه با تیتر ها نیز وجود دارد، زمانی که تیتر ها درون تگ ها <h1> و <h2> و … قرار می گیرند، فونت آنها از دیگر قسمت های متن بزرگتر می شود و اهمیت بیشتری می یابند.

 فرمت کلیدواژه ها

استفاده از فرمت های مختلف (مثل ایتالیک یا بولد) برای کلیدواژه ها و بخش های مهم متن موجب می شود که تاکید بر روی آنها درون متن بیشتر گردد، اما دقت داشته باشید که استفاده از سایز و فرمت های مختلف برای نوشته ها فقط باید برای کلمات و عباراتی مورد استفاده قرار گیرد که از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند، استفاده بی دلیل آنها موجب می شود که نه تنها باعث بهبود رتبه وب سایت شما نشوند، بلکه تاثیرات منفی بر روی رتبه وب سایت شما بگذارند.

 قدمت مقالات

برخلاف دامنه، که هر چقدر قدمت بیشتری داشته باشد موتورهای جستجوگر در رتبه بندها به آن اولویت بیشتری می دهند، مقالات هر چقدر که جدیدتر باشند و بروز رسانی های انجام شده در آنها جدیدتر باشد، در رتبه بندی ها اولویت بیشتری نسبت به مقالات قدیمی تر خواهند داشت.

 حجم فایل ها

در گذشته متخصصان سئو تا کید داشتند که مقالات طولانی (مقالاتی که تعداد کلمات آنها بیش از ۱۵۰۰ و یا ۲۰۰۰ کلمه باشد) از لحاظ سئو مناسب نیستند و باید تا حد ممکن تعداد بیشتری مقالات کوتاه تر تولید نمود. اما امروزه رویکرد موتورهای جستجوگر نسبت به حجم مقالات تغییر کرده است و آنها مقالات طولانی را به مقالات کوتاه تر ارجحیت می دهند و باور نهفته در پس این تغییر آن است که مقالات طولانی تر جامع تر و شامل تر هستند و احتمال آنکه بتوانند به سوال کاربر پاسخ بدهند بسیار بیشتر می باشد. از این رو متخصصان سئو در مقالات جدید خود به طراحان وب سایت ها و صاحبان وب سایت ها توصیه می کنند که مقالاتی تولید کنند که حد اقل تعداد کلمات در آنها ۱۰۰۰ کلمه باشد و موتورهای جستجوگر مقالاتی به با بیش از ۲۰۰۰ کلمه رتبه بهتری در نتایج جستجوها اختصاص می دهند.

 URLهایی غنی از کلیدواژه ها

استفاده از کلیدواژه ها در URLها یک عامل بسیار بسیار تاثیر گذار در رتبه بندی است مخصوصا برای موتورهای جستجوگر یاهو و بینگ.

 قابلیت دستیابی سایت

یکی دیگر از مسائل بنیادی در یک وب سایت که معمولا طراحان وب سایت و صاحبان وب سایت آن را نادیده می گیرند قابلیت دستیابی سایت است. اگر به دلیل خراب بودن لینک ها، ارور ۴۰۴، قرار دادن رمز عبور و یا دلایل مشابه، یک سایت و یا برخی از صفحات یک سایت قابل دستیابی نباشند، کراولر های موتورهای جستجوگر نمی توانند آن را کراول کرده و ایندکس گذاری نمایند.

 نقشه سایت

وجود یک نقشه سایت کامل و جامع که دائما به روز رسانی شود در یک سایت بسیار خوب است، اسپایدرها چنین سایت هایی را بسیار می پسندند. فرمت نقشه سایت اهمیت چندانی ندارد وجود یک نقشه سایت چه از نوع نقشه های سایت قدیمی HTML و چه نقشه سایت با فرمت ویژه گوگل می تواند برای موتورهای جستجوگر پروسه گردش در سایت و ایندکس گذاری را آسان کند.

 حجم سایت

اسپایدرها به سایت های بزرگتر(سایت هایی که در آنها صفحات بسیار زیادی وجود دارد) علاقه بیشتری دارند و به صورت کلی می توان گفت که هرچقدر یک سایت بزرگتر باشد از نظر اسپایدر ها بهتر است. با وجود آنکه وب سایت های بزرگ کاربر پسند (user-friendly) نیستند و گردش در آنها اندکی برای کاربران مشکل تر است، بنابراین در برخی از مواقع صاحبان سایت های بزرگ آنها را به چند سایت کوچک تقسیم نماییم. اما از آنجایی که گوگل وب سایت های بزرگتر را ترجیح می دهد و تا کنون دیده نشده است که هیچ وب سایتی به دلیل داشتن بیش از ۱۰٫۰۰۰ صفحه جریمه شود من به شما توصیه می کنم که وب سایت خود را به وب سایت های کوچک تر تفکیک نکنید تنها سعی کنید که جستجو و گردش در آن را برای کاربران آسان تر نمایید

 قدمت سایت

گوگل سایت هایی را که قدمت بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری است که در اینترنت فعالیت داشته اند به وب سایت های جدیدی که به تازگی شروع به فعالیت کرده اند ارجحیت می دهد، و احتمال کسب رتبه بهتر برای وب سایت های قدیمی تر نسبت به وب سایت های جدید بسیار بیشتر است. زیرا گوگل معتقد است که احتمال ناپدید شدن وب سایت هایی که مدت زیادی است در اینترنت فعال بوده اند بسیار کمتر از وب سایت هایی است که به تازگی شروع به فعالیت نموده اند.

 پوسته یا قالب سایت

اکثر افراد فکر می کنند که تنها کلیدواژه های درون URLها و درون صفحه و تیترها هستند که در رتبه بندی تاثیر می گذارند اما بیشتر از کلیدواژه ها قالب سایت یا همان theme سایت است که رتبه یک سایت را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا زمانی که یک سایت با استفاده از یک قالب سایت طراحی می گردد، این قالب سایت رتبه بندی تمامی صفحات این سایت را تحت تاثیر قرار می دهد.

 موقعیت فایل ها (file location) در سایت

موقعیت فایل ها یک پارامتر بسیار مهم و تاثیر گذار است و بهتر است فایل ها در دایرکتوری ریشه قرار بگیرند و یا در محلی در نزدیکی آن واقع شوند. احتمال آنکه فایل هایی که در محلی نزدیک به دایرکتوری ریشه قرار می گیرند رتبه بهتری در نتایج جستجوها کسب کنند بسیار بیشتر از فایل هایی است که در ۵ یا ۶ سطح درورتر از دایرکتوری ریشه اصلی قرار گرفته اند.

 دامنه ها و زیر دامنه ها، ایجاد دامنه های مجزا

ایجاد دامنه های مجزا بهتر از ایجاد زیر دامنه است و شما بهتر است به جای ایجاد زیر دامنه هایی به فرم example.sample.com بهتر است دامنه مجزایی به فرم example.com ایجاد نمایید.

 دامنه های Top-Level یا TLDs

تمام TLD ها یکسان نیستند و برخی از آنها از برخی دیگر بهتر هستند، برای مثال مشهورترین و محبوب ترین TLD ها .com است که نسبت به دیگر TLDها مثل .biz، .info، .ws و … بسیار بهتر می باشد. اما بهتر از همه دامنه های .edu و .org هستند که هیچ یک از دیگر دامنه ها به خوبی آنها نمی باشند.

 استفاده از هایفن در URLها

استفاده از هایفن در میان کلمات URL موجب افزایش خوانایی آن می شود و می تواند موجب شود که رتبه وب سایت شما در نتایج جستجوها بهبود یابد. بنابراین به شما توصیه می کنم که از هایفن ها هم در نام دامنه و هم در ما بقی URL استفاده نمایید

در این مقاله بسیاری از نکات و ترفندهای سئو بیان شدند و میزان ارزش آنها و تاثیر گذاری آنها در رتبه بندی یک وب سایت در نتایج جستجوها برای شما به صورت امتیاز دهی های مثبت و منفی، بیان شدند. حال نوبت شماست که دست بکار شوید و شروع به بهینه سازی وب سایت خود نمایید. برای این کار می توانید ابتدا نکاتی مفیدی که امتیاز مثبت آنها بیش از دیگر نکات است را انتخاب نموده و شروع به بهینه سازی وب سایت خود و اعمال آن نکات در وب سایت خود نمایید.

پس از اعمال تمامی نکات بالا می توانید وب سایت خود را از لحاظ بکارگیری ترفندهایی که امتیاز منفی برای وب سایت شما دارند و موجب می شوند که وب سایت شما نتواند در نتایج جستجوها رتبه خوبی کسب نماید بررسی نمایید، و در صورتی که چنین ترفندهایی را در وب سایت خود بکار بسته اید آنها را حذف یا تصحیح نمایید.

دقت داشته باشید که این امتیازات مثبت و منفی میزان تاثیر گذاری هر نکته را نشان می دهد و به شما بیان می کند که اعمال و یا تصحیح کدام عوامل اولویت بیشتری نسبت به سایر عوامل دارد، پس با توجه به آنها می تواندی مراحل کار خود را تعیین نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست