این آموزش در رابطه با نحوه کارکرد موتورهای جست و جو می باشد که اگر با عملکرد این موتورهای جست و جو و وظایفشان آشنا باشید می توانید کمک بزرگی به بهبود رتبه بندی سایتتان کنید.

نحوه عملکرد موتورهای جست و جو

موتورهای جست و جو

موتورهای جست و جو

اگر شما هم دارای سایتی باشید حتما اسم سئو به گوشتان خورده سئو به معنی بهینه سازی موتورهای جست و جو می باشد که به وسیله همین سئو می توانید با بهینه کردن مطالب سایتتان، در ردیف اول گوگل باشید و به رونق کسب وکارتان و بیشتر دیده شدن برند و کسب و کارتان کمک بزرگی کنید.

سئو ۲ تابع اصلی indexing  ، crawling را دارد و کارش ارائه کردن نتایج به کاربران بر اساس لیستی از نتیجه های رتبه بندی شده می باشد.

Crawling به معنی خزیدن یا دنبال کردن مسیر می باشد پس به این تابع خزنده رباتی می گوییم که به بررسی کردن محتوای سایت ها می پردازد. در کل وقتی گوگل از وب سایتی بازدید می کند این بازدید بوسیله ربات خزنده گوگل انجام می شود علاوه بر آن خزنده ها به تمام لینکها نیز خزیده و اگر در صفحات جدیدی که می روند باز هم لینکی ببیند به آن نیز می روند.

عواملی که بر crawling موثر می باشند عبارت است از: نام دامنه، بک لینک ها، لینک های داخلی، xml sitemap، محتوای تکراری، متا تگ ها، pinging .

Indexing که همان شاخص است تمامی اطلاعاتی که توسط خزنده جمع آوری شده را به شاخص گوگل تحویل می دهد. عملیات  اضافه کردن صفحات وب به جستجوی گوگل توسط indexing انجام می شود.

هنگامی که خزنده ها از لینک ها بازدید می کنند آن ها را پردازش کرده و لیستی از این لینک ها و آدرس هایی که در صفحات موجود هستند جمع آوری می کنند و به لیست اولیه اضافه می کنند.

به ازای هر باری که خزنده ها به یک صفحه وارد می شوند برای مشاهده هر لینکی که در آن صفحه وجود دارد چه آن لینک آدرس عکسی از صفحه دیگر باشد و چه لینک آدرس یک صفحه اینترنتی یا آدرس یک فایل به ازای هر کدام از این لینک ها یک hit محاسبه و ذخیره خواهد شد.

در نتیجه هنگامی که خزنده وارد سایتی می شود که در آن ۵ عکس وجود دارد که آدرس های آن ها از جاهای دیگری هم هست به ازای هرعکس یک hit محاسبه می شود پس ۵ hit برای عکس ها محاسبه می شود حال اگر در همان صفحه ۷ لینک هم وجود داشته باشد ۷  hit هم برای لینک ها ذخیره می شود چرا که به ازای هرعکس و هر لینک به صفحه دیگری خزیده است.

بعد از هر خزیدن ربات اطلاعاتی که توسط ربات خزنده جمع آوری شده به برنامه دیگری به نام indexer تحویل داده میشود که در ابتدا در رابطه با ایندکسینگ نیز توضیح دادیم. ایندکسینگ ها نیز با الگوریتم های متفاوتی مانند پنگوئن، پاندا و… تمامی اطلاعات گردآوری شده را بررسی می کنند و آن جاست که به شما یک جایگاه در رابطه با جست و جوی کلمه کلیدی خاصی یا یک عبارت داده می شود.

اگر علاقمند شدید تا خزیدن هایی که توسط ربات خزنده و زمان های خزش این روبات ها و همینطور اطلاعاتی که به indexing ها تحویل داده اند را مشاهده کنید می توانید این اطلاعات را در کنسول گوگل وب مستر مربوط به سایتتان را در بخش crawl ببینید.

شما در صورتی که محتواهای منظم و با کیفیتی برای سایتتان تولید و منتشر کنید هنگامی که خزنده های رباتی توسط hit های دیگر که در سایت های دیگر موجود هستند به سایت شما مراجعه کنند می توانند محتواهای جدیدی را به ایندکسرها تحویل دهند. در نتیجه اگر همیشه به صورت پیوسته محتوای مفیدی تولید کنید باعث الگو دادن به روبات های خزنده گوگل می شوید و خزنده ها دیگر می دانند چه ساعتی به سایت شما مراجعه کنند.

اگر تمایل دارید که مطالب شما بعد از انتشار سریعا توسط گوگل ایندکس شود بهتر است که از وب سایت های معتبر لینک دریافت کنید شما با این کار می توانید سایتتان را بهینه کنید.

هنگامی که شما چیزی را جست وجو می کنید موتور جست و جو یک بخشی از میلیاردها سند را مرتب می کند و دو کار را انجام می دهد :۱) فقط نتایجی که مربوط به کوئری جستجوگر هستند را نمایش می دهد. ۲) این نتایج را با در نظر گرفتن الویت وب سایت هایی که اطلاعات ذخیره می کنند رتبه بندی می کند.این آموزش در رابطه با نحوه کارکرد موتورهای جست و جو می باشد که اگر با عملکرد این موتورهای جست و جو و وظایفشان آشنا باشید می توانید کمک بزرگی به بهبود رتبه بندی سایتتان کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست