بررسی سئوی رقبا در سئو و بهینه سازی یک وبسایت بسیار اهمیت دارد.ممکن است با این اتفاق مواجه شده باشید که هرچه در راستای بهبود و بررسی سئو سایت خود تلاش می کنید باز هم تاثیری در وضعیت شما از نظر موتورهای جستجو ندارد؟ شاید به این دلیل باشد که شما اشتباهاتی در بررسی  سئو سایت خود داشته باشید، اما از طرفی دیگر ممکن است وضعیت نامطلوب سایت شما به خاطر سئوی بهتر رقبا و پیچیدگی‌های این رقابت باشد. اگر اینچنین است باید به بررسی سئوی رقبا پرداخته و آن ها را زیر نظر داشته باشید.

بررسی سئوی رقبا

حتی اگر سایت شما جایگاه مناسبی در گوگل دارد و درگیر رقابت شدید نیستید، باز هم بررسی سئوی رقبا و بهره گیری از نقاط ضعف و قوت آنها می تواند به شما کمک شایانی بکند. در ادامه نحوه بررسی سئوی رقبا را  به شما آموزش خواهیم داد.

 شناخت رقبا

بررسی سئوی رقبا تنها با شناخت صحیح آن‌ها امکان پذیر است. در بعضی موارد شناخت رقبا کار آسانی بوده و شما تنها به بررسی سئوی سایت و فعالیت هایشان می پردازید، ولی همیشه شناخت رقبای اصلی به این سادگی نخواهد بود. رقبای سایت شما سایت هایی هستند که کلمات کلیدی سایت شما را دارند و رتبه ی خوبی هم در نتایج جستجوی گوگل دارند و یا در عبارات کلیدی چند کلمه‌ای با شما به رقابت می‌پردازند.

ممکن است لیست رقبای شما خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید باشد که در این صورت بررسی سئوی رقبا نشدنی است. کلمات کلیدی مورد نظرتان را در گوگل جستجو کرده و سایت هایی را که در رتبه های بالای جستجو در گوگل قرار دارند را به عنوان رقبای خود در نظر بگیرید.

مشاهده ی وبسایت رقبا

لیستی از رقبای اصلی خود تهیه کنید و سایت آن‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. برای بررسی سئوی رقبا باید به این نکات توجه کنید که:

  • ظاهر سایتشان چگونه است؟
  • حجم محتوای سایتشان چقدر است؟
  • مطالب سایت از نظر کیفی چگونه هستند؟
  • از آدرس دهی پویا استفاده می‌کنند یا خیر؟

در این صورت می توان متوجه شد که سلیقه ی موتورهای جستجو چیست و رقبا نسبت به این سلیقه تا چه حد حرفه ای عمل می کنند.

بررسی کلمات کلیدی

مهمترین فاکتور برای موفقیت در سئو کلمات کلیدی هستند. پس در صورتی که رقبای شما کلمات کلیدی مناسبی برای سایت خود در نظر گرفته باشند، رتبه ی بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت. گاهی اوقات یافتن کلمات کلیدی رقبا کار آسانی نیست. در این شرایط برای پی بردن به کلمات کلیدی محتوای سایت‌شان را بررسی کنید.

ابزار هایی نیز وجود دارند مانند Website Keyword Suggestion که به وسیله ی آنها می توان بررسی کرد که چه کلماتی در سئو سایت مورد نظرتان تاثیر زیادی دارند. چه بسا در طی این بررسی بتوانید کلماتی را بیابید که از ذهن شما دور مانده اند.

در ادامه‌ی بررسی سئوی رقبا می توانید تراکم کلمات کلیدی در محتوای سایت رقیب را محاسبه کنید. ابزاری وجود دارد به نام Keyword Density Cloud  که در زمینه ی تراکم کلمات کلیدی به شما کمک می کند. می توانید محل قرارگیری این کلمات را مورد توجه قرار دهید و ببینید که در محتوا، تگ‌های متا، عناوین صفحه، تگ تصاویر یا آدرس صفجات قرار دارند یا خیر؟

بررسی سئوی رقبا

بررسی لینک‌های ورودی

لینک‌های ورودی در سئو و بهینه سازی سایت تاثیر زیادی دارند. به همین دلیل در  بررسی سئوی رقبا باید لینک‌های ورودی به سایت‌شان بررسی شود. به متن، تعداد و مبدا لینک های مورد استفاده دقت کنید. در  بررسی سئوی رقبا ایده‌های مناسبی برای لینک به سایت‌تان خواهید یافت. گاهی اوقات رقبای شما لینک هایی از سایت های پر بازدید دارند که شما از وجودشان بی خبر بودید. برای بررسی لینک های ورودی سایت رقبا می توانید از ابزاری مانند Open Site Explorer استفاده نمایید.

بررسی عوامل دیگر سئو

برای سئو و بهینه سازی سایت همه چیز به  کلمات کلیدی و لینک ورودی ختم نمی شود. هرچند که این دو نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. برای موفقیت در بررسی سئوی رقبا شما باید رتبه ی الکسا، رنک گوگل (GPR) و عملکرد آن‌ها در موتورهای جستجوی دیگر مانند Yahoo و Bing را نیز بررسی کنید. همچنین تعداد صفحات ایندکس شده از سایت رقیب توسط موتورهای جستجو را هم در نظر بگیرید.

میزان حضور در شبکه‌های اجتماعی

نقش شبکه های اجتماعی ، در افزایش ورود کاربران به سایت غیر قابل انکار است. به همین دلیل بررسی سئوی رقبا در این زمینه دید مناسبی از عملکردشان به شما خواهد داد. شبکه های اجتماعی ای مانند تلگرام، اینستاگرام و لینکدین را می توان از مهمترین راه های جذب کاربران به وبسایت دانست. شما می توانید با اضافه شدن به لیست دوستان رقبای خود، فعالیت هایشان را زیر نظر بگیرید.

 بررسی نوع تبلیغات

خیلی از شرکت ها استفاده از تبلیغات مناسب را راحت‌تر از سئو برای ورود بازدیدکنندگان به سایت می دانند. برای مثال تبلیغات کلیکی گوگل  یکی از روش های تبلیغاتی رایج است و شما با استفاده از ابزارهایی که توسط خود  گوگل ارائه شده‌اند، می‌توانید تخمینی از میزان رقابت در کلمه کلیدی مورد نظرتان و عملکرد رقبا در این زمینه داشته باشید.

نتیجه گیری

بررسی سئوی رقبا تمام شدنی نیست و باید به صورت مداوم انجام پذیرد، تمام فعالیت‌هایی که برای بررسی سئوی رقبا گفته شد زمان زیاد و تجربه ی کافی می طلبد. اما در صورتی که بخواهید راز موفقیت رقبای‌ خود را بدانید باید همین مسیر را طی کنید، حتی اگر نتوانید در این رقابت پیروز شوید باز هم نکات و موارد فراوانی را برای بهبود وضعیت سئو سایت‌ خود خواهید یافت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست