طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ آیا با واژه ریسپانسیو(Responsive) یا واکنشگرا آشنا هستید؟ ریسپانسیو بودن به چه معناست و چه کاربردی دارد؟ آیا استفاده از آن الزامی است؟ چه سرویس هایی به ریسپانسیو بودن اهمیت می دهند؟
ریسپانسیو یا واکنشگرا به این معنا است که وب سایت طراحی شده در تمام دستگاه ها نظیر کامپیوتر شخصی، لپ تاپ ها، تبلت ها، دستگاه های هوشمند و انواع موبایل ها بهترین نمایش را داشته باشد و در هر اندازه ای از خود واکنش نشان دهد. طراحی سایت ریسپانسیو دغدغه بسیاری از مدیران وب سایت ها است. در قدیم بدلیل این که اندازه صفحه نمایش ها بزرگ بودند و کمتر کسی از دستگاه های هوشمند برای بازدید از یک وب سایت استفاده می کرد، این موضوع فاقد اهمیت بود. ولی در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از کاربران جهت بازدید از یک وب سایت از دستگاه های هوشمند به غیر از کامپیوترها استفاده می کنند. این موضوع باعث شده تا تمام طراحان وب سایت این موضوع را نادیده نگرفته و به آن توجه کنند و در طراحی های خود از آن ها استفاده کنند. طراحی سایت ریسپانسیو به یکی از داغترین موضوعات در سال ۲۰۱۳ تبدیل شد که بخشی از آن به دلیل رشد گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های موبایل بود. بیشتر مردم از دستگاه‌هایی با صفحه نمایش کوچکتر برای مشاهده صفحات وب استفاده می‌کنند.

نحوه عملکرد حالت ریسپانسیو

در حال حاضر وب سایت ها دارای المان های بسیار زیادی در صفحات خود هستند. این المان ها می تواند در اندازه های مختلف مورد نمایش قرار گیرند یا در حالت ریسپانسیو آن ها را مخفی کرد. اما همانطور که می دانید حالت ریسپانسیو خیلی هم ساده به نظر نمی رسد. دستگاه های هوشمندی صفحه نمایش با اندازه های مختلفی دارند، پس این حالت باید در تمام ابعاد پاسخگو باشد. بطور مثال بخش بلاگ وب سایت آویناوب در کامپیوتر چهارستونه نمایش داده می شود و این در حالی است که در یک تبلت ده اینچی ۲ ستونه نمایش داده می شود و در یک دستگاه ۴ اینچی بصورت یک ستونه نمایش داده می شود. همچنین در تمام دستگاه های هوشمند، می تواند هم حالت عمودی داشته باشد و هم حالت افقی. قطعا در حالت افقی یک ستون به دو ستون و بیشتر تبدیل می شود. این حالات ریسپانسیو یا واکنشگرا هستند که در هر ابعادی از خود واکنش نشان می دهند.

حال اگر حالت ریسپانسیو در یک وب سایت وجود نداشته باشد، شما دقیقا حالت نسخه کامپیوتر را در دستگاه های هوشمندی خواهید دید و این در صورتی است که شما دیگر در یک دستگاه هوشمندی ۴ اینچی حالت واکنشگرا ندارید و تمام ستون ها در آن نمایش داده می شود. در این حالت محتوا دیگر خوانا نیست و مدام باید با زوم کردن و کشیدن صفحه به نقاط مختلف وب سایت را ببینید. همچنین بین حالت افقی و عمودی تفاوتی وجود ندارد و برای راحت تر شدن باید حتما دستگاه خود را بصورت افقی بگیرید.

ریسپانسیو فقط برای نمایش نیست!

سوالی که وجود دارد این است که آیا حالت ریسپانسیو فقط برای بهتر دیدن وب سایت است؟ پاسخ این سوال منفی است. طراحی سایت ریسپانسیو باعث حرفه ای تر شدن وب سایت شما و حالات واکنشگرا در ابعاد مختلف است. ولی این امر فقط جنبه ظاهری ندارد و مبحث آن گسترده تر است. علاوه بر این که وضوح تصاویر استفاده شده در حالت ریسپانسیو حفظ می شود، المان های طراحی شده در وب سایت هم تحت تاثیر این موضوع هستند. یعنی با کوچک شدن صفحه نمایش، وضوح تصاویر و المان ها نیز تغییر می کند و باعث می شود تا المان ها نیز باکیفیت ظاهر شوند.

ریسپانسیو؟ سئو؟

تعجب نکنید! کاملا درست است. حالت واکنشگرا نیز در سئو تاثیر بسزایی دارد. گوگل در اوایل سال ۲۰۱۷ به گفته خود تاکید کرد و این موضوع را متذکر شد که وب سایت هایی که حالت واکنشگرا در آن ها وجود ندارد، به مراتب نمرات منفی دریافت می کنند. همچنین این ریسپانسیو بودن از نظر گوگل به همین جا ختم نمی شود. گوگل در سال جدید قصد دارد تا جلوی وب سایت هایی که کاربران را آزار می دهد بگیرد. وب سایت هایی که چه در حالت ریسپانسیو چه در حالت دسکتاپ از ابتدا اسکرول زیادی خورده تا به محتوا برسند نیز نمرات منفی دریافت می کنند. پس قضیه ریسپانسیو بودن جدی است 🙂 طراحی سایت خود را جدی بگیرید!

طراحی سایت ریسپانسیو سفارش دهید 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست