این بار می خواهیم در رابطه با علت نوسانات رتبه ها در گوگل بحث کنیم اتفاق ناخوشایندی که بدون شک برای همه ما اتفاق افتاده و کاملا ناراحت کننده می باشد.
هر کدام از شما به یک شکل رتبه سایت خود را بررسی می کنید برخی ها این کار را به صورت روزانه برخی ها هفتگی و یا ماهانه انجام می دهند.
افرادی که به صورت روزانه رتبه سایت خود را در گوگل بررسی می کنند بیشتر با همچین مواردی روبرو می شوند و در اکثر مواقع در مدت ۴ الی ۵ روز دیده می شود که رتبه ها یکی یکی یا دو تا دوتا تغییر می کند و در نوسان است.
ممکن است رتبه سایت شما ۴ ، ۵ ، ۶ یا در همین اطراف باشد در این صورت ممکن است رتبه بندی خود را در ۸ ، ۹ ، ۱۹ ، ۲۱ و این قسمت ها نیز ببینید و مدام رتبه شما بین این اعداد در حال نوسان و جابجایی باشد مسلما عصبانی می شوید که چرا رتبه شما از این قسمت ها تغییر نمی کند و مرتب در همین قسمت ها وجود دارد و در تغییر است.
نوسان رتبه ها در گوگل می تواند دلایلی از این قبیل داشته باشد: تغییر الگوریتم های موتورهای جستجو، قوی تر شدن رقبا، احتمال دارد صفحاتی که قبلا در لیست جستجو نتایج بوده اند حذف شده باشند، اضافه شدن صفحات جدید در اینترنت .
در سراسر دنیا متخصصان وب و سئو را می بینیم که در قسمت پرسش و پاسخ سایت MOZ کامنت هایی از این قبیل پرسیده اند: چرا رتبه سایت من مرتب در نوسان است؟ چرا نوسانات رتبه این قدر زیاد است؟ آیا این موضوع ضرر دارد؟ آیا کاری است که برای برطرف کردن این مشکل انجام دهیم؟ پاسخ این سوال به طور کلی خیر است.
در واقع رتبه بندی در بیشتر نتایج جستجو به خصوص در نیمه دوم صفحه اول و صفحه های ۲، ۳، ۴، ۵ بسیار دارای نوسان می باشد و این موضوع کاملا طبیعی است.
همانطور که می دانید نوسانات SERP به صورت بسیار زیاد، بسیار معمول و به طور مداوم اتفاق می افتد. این موضوع به ندرت اتفاق می افتد که شما ماه ها و هفته ها بدون حرکت در رتبه ۱ ، ۲ و ۳ باقی بمانید و برخی روزها ممکن است شما زمانی که در حال چک کردن رتبه ها هستید با این تغییرات مواجه شوید.

در تصویر بالا سایت mdesign.ir را می بینید که در لینک ۲ قرار دارد این سایت با کلمه کلیدی طراحی لوگو که کلمه ای سخت و پر رقیب نیز می باشد توسط تیم حرفه ای سئو آویناوب بعد از ماه ها تلاش بدون هیچ گونه تبلیغاتی در لینک ۲ قرار گرفته است و به زودی در این قسمت تثبیت خواهد شد. این روزها تنها تغییراتی که این سایت دارد در حد ۱ تا ۲ لینک بالا یا پایین تر می باشد. در صورتی که در یک تا دو ماه گذشته نوسانات زیادی داشت و در صفحه های ۲ و ۳ قرار داشت که با لینک سازی مداوم و انتشار محتوای با کیفیت به این مرحله رسیده است.

انتظار چه مواردی را در شیب رتبه بندی باید داشته باشید؟

نوسانات رتبه ها

نوسانات رتبه ها

۱. این موضوع بدیهی است که به طور متوسط نوسانات در رتبه های پایینتر بیشتر از نوسانات در رتبه های بالاتر است. ولی این موضوع به این معنا نیست که اگر در رتبه های بالا قرار دارید دیگر رتبه شما دارای نوسان نشود.
۲. اگر برای اولین بار است که در رتبه های بالای ۳، ۴ یا ۵ قرار میگیرید باید انتظار نوسانات زیادی را داشته باشید ولی بعد از مدتی که در آن رتبه ها پایدار شوید نوسانات رتبه کمتر می شود.
موضوعی که غیرمعمول است این است که آدرسی که برای دو یا سه ماه است در رتبه های ۱، ۲ و ۳ قرار گرفته است دچار نوسانات شود ممکن است تغییرات بین یک یا دو موقعیت باشد اما ۴، ۵ تغییر غیرمعمول است.
۳. زمانی که موضوع موردنظر شما جزو موضوعات مهم و پراهمیت است حتی در صورتی که در نتایج بالا قرار دارید باید انتظار نوسانات زیادی را داشته باشید.

چه کارهایی باید انجام دهیم؟

نوسانات رتبه ها

نوسانات رتبه ها

۱. ابتدا باید خونسردی خود را حفظ کنید. بسیاری از افراد جستجوگر و متخصصان سئو بعد از این اتفاقات عصبانی شده و با تیم خود بدرفتاری می کنند و خودشان نیز تمرکزشان را از دست می دهند. در این طور مواقع به هیچ وجه تاکتیک خود را تغییر ندهید.

نوسانات رتبه ها

نوسانات رتبه ها

اگر نوسانات رتبه بندی شما مانند مواردی باشد که در بالا به آن ها اشاره کردیم یعنی ۲ الی ۳ تغییر موقعیت در روز و دیگر مواردی که اشاره کردیم کار شما هیچ ایرادی ندارد و شما کارتان را درست انجام داده اید.
۲. ما از شما می خواهیم که هفته ها را به عنوان دوره زمانی برای بررسی رتبه ها انتخاب کنید نه روزها و حداقل ۴ تا ۶ هفته را بررسی کنید و بعد به این نتیجه برسید که سایت شما نوسانات زیادی داشته است یا نه.
۳. شما باید نوسانات رتبه های خود را با رقبایتان بررسی کنید و اگر می بینید که آن هاهم دارای نوسان هستند پس مشکل از شما نیست مشکل از گوگل و SERP است و رقیبان شما هم با این مشکل روبرو شده اند پس نگران نباشید.
۴. سعی کنید رتبه بندی خود را با ترافیک مقایسه کنید. ممکن است اگر شما در یک روز خاص یا از یک منطقه جغرافیایی دیگر یا با دستگاه شخصی و مواردی از این قبیل رتبه خود را چک کنید ، نتیجه ای متفاوت از آن چه که دیگر افراد دیده اند دریافت کنید.
– می توانید از سایت های ردیاب رتبه مانند Moz ، SEMrush ، Ahrefs یا Searchmetrics یا سایت هایی دیگر از این قبیل استفاده کنید تا رتبه شما را با دستگاه غیر شخصی و غیر جغرافیایی به شما نشان دهد.
– از شما می خواهیم که به ترافیک صفحه خود نگاه کنید. اگر شما به ترافیک سایت خود نگاه کنید و سپس به organic search سایت (organic search مربوط به بازدیدکنندگانی می باشدکه از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شده اند نه تبلیغ و …) ، شما می توانید با تعداد healthfind صفحات خود به این نتیجه برسید که چه میزان بازدید از طریق organic search دریافت کرده اید و اگر روز به روز و هفته به هفته این موضوع را بررسی کنید متوجه خواهید شد که کاملا یکسان است و مورد نگران کننده ای وجود ندارد.
– موضوعی که جای نگرانی دارد این است که رتبه ها در یک دوره سریع افت می کنند. اگر می بینید که شما ۲۰ یا ۵۰ صفحه در سایت خود دارید و همه آن ها رتبه خود را دیروز از دست داده اند و به نسبت قابل توجهی افت داشته اند. حال باید بررسی کنید که چه چیزی را اشتباه انجام داده اید یا گوگل متوجه چه موضوعی شده است، ممکن است برخی از پیوندهای خود را کاهش داده باشید یا مسائلی از این قبیل . نوسان نرمال بین ۲ یا ۴ موقعیت در بالا یا بیشتر در پایین می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست