در این مقاله قصد داریم درباره PPC به معنای پرداخت به ازای هر کلیک صحبت نماییم. تبلیغات کلیکی یا همان  Pay Per Click، نوعی از تبلیغات آنلاین می باشد که در آن کاربران تبلیغات به وب سایت یا رسانه تبلیغ دهنده هدایت شده و بر اساس تعداد هر کلیک هزینه ها محاسبه می شود.

زمانی که شما تصمیم می گیرید تبلیغاتی خود را در ک سایت مناسب قرار دهید باید یک سایت پر بازدید و مناسب را که تبلیغات کلیکی یا ppc  انجام می دهد را انتخاب و یکی از روش های آن را انتخاب نمایید و تبلیغ خود را ثبت نمایید. سایت انتخابی بنر تبلیغاتی شما را در معرض دید بازدیدکنندگان خود قرار می دهد. زمانی که هر کاربر روی تبلیغ شما کلیک می کند از شارژ اکانت تبلیغ شما کسر می شود. همچنین میزان کسری هر کلیک پلن های متفاوتی را دارا بوده و قوانین خاصی دارد. تبلیغات PPC هم برای کاربران وب و هم برای تبلیغ کنندگان به طور یکسان مفید است.

استفاده از روش PPC یکی از پر طرفدارترین روش های تبلیغات آنلاین است. به طور مثال تبلیغات  Google Adwords که در نتایج جستجویش ظاهر می شود از همین سیستم استفاده می کند. به طوری که به ازای هر کلیکی که روی لینک شما می شود، از اعتبار تان پیش گوگل کم می شود.

می توان تبلیغات بنری را نیز به روش  تبلیغات کلیکی انجام داد. یعنی شما بنری برای معرفی کسب و کار خود طراحی می کنید و فقط در ازای کلیک هایی که بر روی آن می شود هزینه تبلیغات را پرداخت می کنید. تبلیغات بنری را هم می توان به همین روش انجام داد به طوری که تنها بر روی کلیک بر روی بنر تبلیغاتی شما هزینه پرداخت می نمایید.

تبلیغات کلیکی در موتور های جستجو

یکی از روش های مؤثر در تبلیغات، تبلیغ در موتور های جستجو می باشد. با این تفاوت که پرداخت هزینه در این روش متفاوت می باشد. در این روش میزان مبلغ پرداختی بر اساس کلیک روی تبلیغ ها محاسبه می شود.

PPC  یک نوع بازاریابی اینترنتی بر روی طیف وسیعی از سایت ها و موتور های جستجو می باشد. که در آن تبلیغ کننده گان تنها در صورت کلیک کاربر  روی آگهی، هزینه پرداخت می کند. از این رو به آن، ‘پرداخت بر ازای هر کلیک’ می گویند.

یکی از مزیت های این روش مقرون به صرفه بودن آن است که با هزینه مناسب نظر مخاطبان را به سمت شما جذب و شما را به هدفتان نزدیک می نماید. این در حالی است که سایر استراتژی ها برای بازاریابی اینترنتی برای دریافت رتبه کم کم  و تدریجی به سایت شما کمک می نماید.

تبلیغات کلیکی مانند یک مزایده عمل می کند و تبلیغ کنندگان پیشنهاد را بر اساس کلمه ای که فکر می کنند بیشتر جستجو شده و کاربران آن کلمه را برای یافتن محصول خود بیشتر جستجو می کنند قرار می دهد و زمانی که کاربر در قسمت پنل جستجو کلمه مورد نظر خود برای یافتن محصول را تایپ و یا وبسایتی را که محتوای آن با کلمات کلیدی تبلیغ مطابقت دارد را بازدید می کند تبلیغات کلیکی ظاهر می شود.

PPC  در موتور های جستجو در قسمت راست نتایج جستجو قرار دارد و یا در محلی که طراح سایت با توجه به نفع سایت و تبلیغ کننده باشد، تعیین می نماید. موتور های جستجو برای تفکیک تبلیغات PPC  و نتایج جستجو های دیگر در صفحه تبلیغات کلیکی را (تبلیغات حمایتی) یا (لینک حمایت شده) عنوان می کند.

اصلاحات کاربردی تبلیغات کلیکی

کلید واژه

کلماتی را که کاربران برای پیدا کردن نتایج مطلوب در موتورهای جستجوگر سرچ  می کنند را کلید واژه گویند. در تبلیغات کلیکی قیمت کلماتی که بیشتر جستجو میشوند با سایر کلمات یکسان نیست و رنج قیمتی این کلمات که رقابت در آن ها زیاد است مسلما گرانتر هستند.

می دانیم که به کلماتی که توسط کاربر برای پیدا کردن نتایج مطلوب در موتورهای جستجو، سرچ می نماید “کلید واژه” می گویند. در این روش کلماتی که توسط کاربران بیشتر جستجو می شوند با کلمات دیگر متفاوت است و کلماتی که بیشتر جستجو می شوند و به یقین رقابت در آن ها سخت تر است گران تر از بقیه می باشند. قیمت گذاری بر روی keyword Bidding باید به درستی تعیین شود زیرا اگر قرار باشد بهای زیادی بابت کلید واژه ها انتخاب شده بپردازیم  قطعا بودجه تبلیغاتمان زودتر به اتمام می رسد.

نمایش

شمارنده کلید واژه ها می باشد به طوری که به ازای هر جستجوی کلید وازه ها محاسبه و نمایش داده می شود.

کلیک (Click)

کلیک به اقدامی می گویند که کاربر برای بازدید از سایت مقصد پس از مشاهده تبلیغ آن انجام می دهد.  CPC  مخفف کلمه Cost Per Click  اصطلاحی است که برای مبلغ پرداختی که به ازای هر کلیک محاسبه می  شود به کار گرفته می شود.

نرخ کلیک به ازای تعداد نمایش

Click Through Rate  یا نرخ کلیک را بر اساس تعداد نمایش تبلیغ محاسبه نشان می دهد. و فرمول محاسبه آن به صورت زیر می باشد:

تعداد کلیک ÷ تعداد نمایش تبلیغ = CTR                                                          

صفحه فرود

در تبلیغات کلیکی لزومی وجود ندارد که صفحه اصلی را به عنوان صفحه فرود تعیین کنیم.

صفحه ی فرود یا Landing Page صفحه ای است که درخواست ها و تقاضا های فعلی برای انجام گرفتن را به نمایش می گذارد. در واقع صفحه ای می باشد که کاربر پس از کلیک آن را مشاهده خواهد نمود. در تبلیغات کلیکی به متن صفحه ی فرود باید توجه زیادی شود. حتما باید در صفحه فرود به محصولی که قرار است تبلیغ شود اشاره شود.

تبلیغات کلیکی ایده ای مناسب به نظر می رسد زیرا که شما بودجه تبلیغاتتان بر اساس بازخورد تبلیغات تان خرج می شود. معمولا شرکت هایی که دارای سرویس تبلیغات کلیکی می باشند، امکاناتی را برای مدیریت تبلیغاتتان در اختیار شما قرار می دهند تا با این امکانات و اطلاعات آمار بازخورد تبلیغاتتان را کسب نمایید و رفتار مشتری ها را نسبت به خدمات خود و یا روش تبلیغ خود ارزیابی نمایید.

, , , , ,

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • ممنون از مقاله خوبتون
    من حدود یک سال میشه ، از تبلیغات ثانیه شمار استفاده می کنیم ، عالیه .
    هم نمایش آمارش دقیق هست و هم واریزیش به موقع هست .

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست