جوملا یا وردپرس؟!

جوملا یا وردپرس؟!

جوملا یا وردپرس؟! سیستم های مدیریت محتوای بسیار زیادی در در سطح اینترنت وجود دارند که امروزه بدلیل زمانبر بودن کدنویسی ها و مشکلات متعدد سیستم های اختصاصی حضورشان رواج پیدا کرده و بسیاری از افراد طراحی سایت را با سیستم های مدیریت محتوا شروع می کنند. سیستم های مدیریت محتوایی هستند که در مدت زمانی که از حضورشان گذشته دچار محبوبیت های فراوانی شدند. این سیستم ها شامل سیستم مدیریت محتوای وردپرس، جوملا، پرستاشاپ، دروپال و برخی دیگر هستند. در حاضر محبوب ترین این دو سیستم های مدیریت محتوا وردپرس و جوملا هستند. حال قصد داریم این دو سیستم مدیریت محتوا را از هر نظر بررسی کنیم.

جوملا یا وردپرس؟!

هر دو سیستم مدیریت محتوای جوملا و وردپرس این قابلیت را دارند تا وب سایت های بسیار حرفه ای و زیبایی را پیاده سازی کنند و هر دو را می توان در صدر سی ام اس های برتر جهان قرار داد. حال این دو تفاوت های بسیاری دارند و هر کدام در بخشی از خود دارای مزایا و معایبی هستند. می توانید هر دوی این سیستم ها را از طریق وب سایتشان به رایگان دریافت کنید و می توانید پس از نصبشان بدلیل متن باز بودن، سفارشی سازی های بسیار زیادی بر روی آن ها انجام دهید. هر دوی این سیستم های مدیریت محتوا قابلیت نصب بر روی سرورهای آنلاین و حتی لوکال را دارند و نیازمند هیچ میزبانی خاصی نیستند. در واقع می توان گفت شباهت های این دو سیستم بسیار بیشتر از تفاوت های آن ها هستند. در ادامه با آویناوب همراه باشید.

سهم استفاده و محبوبیت سیستم های مدیریت محتوا

سهم استفاده و محبوبیت سیستم های مدیریت محتوا

 

همانگونه که در تصویر فوق مشاهده می کنید، وردپرس برترین سیستم مدیریت محتوای جهان است و پس از آن سیستم مدیریت محتوای جوملا و پس از آن دروپال است. حال در کشورمان بدلیل اینکه این سیستم ها نیز دارای پشتیبانی باشند، دوستانی آن ها را بومی سازی کرده و در همان زمینه در حال فعالیت هستند. سی ام اسی که پس از وردپرس در کشور ما مورد استفاده قرار میگیرد جوملا است.

وقتی کاربرهای یک سیستم زیاد باشند، باعث می شود اتفاقات جالبی بیفتد:

 • پشتیبانی بهتر
 • رفع باگ و آپدیت های سریع تر
 • توسعه قوی تر
 • امکانات بیشتر
 • متخصصین بیشتر و در نتیجه قیمت کمتر و سادگی انجام کارها برای کسانی که تخصص طراحی سایت ندارند
  و …

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

وردپرس چیست؟

 

وردپرس سیستم مدیریت محتوایی است که برپایه زبان برنامه نویسی php نوشته شده است و در حال حاضر برترین سیستم مدیریت محتوای دنیاست. این سی ام اس با توجه به محبوبیتی که دارد باعث شده تا اتفاقات فوق العاده حوبی در آن بیافتد و رضایت کاربران از این سیستم افزایش وحشتناکی داشته باشد. با توجه به این قضایا این سیستم در حال حاضر دارای بیش از هزاران قالب و افزونه است که باعث شده تا در زمینه طراحی سایت و سئو کاربران زیادی به آن جذب شوند. در حال حاضر حدود ۳۰۲۳ قالب در مخرن وردپرس موجود است. چنانچه در گوگل پلاس جستجو کنید ۱/۵ میلیون نتیجه به دست می آید البته تمامی نتایج در مورد قالب ها نیست اما بیشتر آن ها نتایجی در مورد قالب های وردپرسی است. قالب های رایگان و پرمیوم بسیار زیادی در وردپرس موجود است که برای یافتن آن ها در وردپرس فقط کافیست به بخش قالب ها رفته و در آن ها تم مورد نظر خود را جستجو کنید. شما می توانید قالب مورد نظر خود را به راحتی با یک دکمه ی بارگذاری نصب کنید و آن را راه اندازی نمایید.

جوملا چیست؟

جوملا چیست؟

جوملا چیست؟

 

جوملا نیز سی ام اس دیگری نظیر وردپرس است که با همان زبان php برنامه نویسی شده است. البته دقت داشته باشید که هسته این سیستم ها با این زبان نوشته شده است ولی می توان زبان های بسیار زیاد دیگری را با آن مچ کرد. جوملا نیز دارای کاربران بسیار زیادی است که در حال حاضر از این سیستم استفاده می کنند. این سیستم نسبت به وردپرس بروزرسانی های بسیار کمتری داشته است. می توان گفت یکی از معایب این سیستم نسبت به وردپرس، سنگین بودن آن است. این سیستم نسبتاً از وردپرس سنگین تر است ولی وردپرس بسیار سبک تر می باشد. قالب های جوملا با قالب های وردپرس تفاوت ظریفی دارد و اگر سی ام اس کار باشید براحتی می توانید این سیستم ها را در ظاهرشان تشخیص دهید.

نتیجه گیری:

جوملا یا وردپرس؟!

مزایای وردپرس
 • حجم بسیار پایین سی ام اس
 • محبوبیت بسیار فراوان نسبت به بقیه
 • وجود افزونه و قالب های فراوان
 • بومی سازی و پشتیبانی زیاد
 • آموزش های فراوان و قابل دسترس
 • وجود بروزرسانی های متعدد
 • وجود مارکت های تجاری
مزایای جوملا
 • سیستم بسیار حرفه ای
 • قالب های سیستم مدیریتی
 • قالب های ظاهری خاص و شکیل
 • گستردگی افزونه ها و تقسیم آن ها
 • دارای حساب کاربری(عضویت و ورود حرفه ای)
 • امنیت بیشتر پیشفرض
 • گرید های حرفه ای

 

اگر نظر کارشناسان آویناوب را بخواهید، ما نه به وردپرس نه می گوییم و نه به جوملا! این یعنی هر دو سیستم های بسیار قدرتمندی هستند و صرفاً به این دلیل که وردپرس سهم بیشتری در محبوبیت دارد دلیل نمی شود که از جوملا صرف نظر کنید. ولی اگر از ما بپرسید ما وردپرس را پیشنهاد می کنیم، برای کسانی که نمی خواهد خود را به زحمت بیاندازند و اذیت کنند. ولی اگر قصد دارید ظاهر وب سایتتان بسیار متفاوت از وب سایت هایی باشد که در حال حاضر طراحی می شوند، به سراغ جوملا بروید و از نبود افزونه های بسیار زیاد فارسی غٌر نزنید 🙂

, , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست