هئو به معنای تجزیه بهینه سازی چیدمان سایت و مخفف کلمات Human Experience Optimization به معنی “بهینه سازی تجربه و رابط کاربری”  می باشد و این عنوان برای طراحان سایت به کار گرفته می شود. یعنی باید قالب سایت مان را از نظر رابط کاربری طوری طراحی کنیم تا برای کاربر بهینه باشد و به راحتی بتواند در سایت بدون اینکه خسته شود به گشت و گذار بپردازند.
مهندسان طراحی سایت روش هایی برای جذب کاربران به وب سایت خود یافته اند و در اینجا مفهومی به نام HEO شکل می گیرد.

تفاوت Heo و Seo سایت

در علم سئو به محتوای سایت وارتباط و بهینه سازی محتوای آن پرداخته می شود این در حالیست که در هئو به علم طراحی سایت و  نکات ظاهری و ساختاری یک سایت پرداخته می شود و در واقع تنها عاملی است که  کاربران را به غالب گرافیکی سایت جذب می نماید .

اما باید بدانیم که  هئو در کنار رعایت موارد سئو است که معنا و مفهوم پیدا میکند تا هم طراحی سایت و هم محتوای آن برای کاربران جذاب باشد .

کاربران توسط واژه هایی که جستجو می کنند به بازدید از صفحات وبسایت شما می آیند و علاقه ای به دیدن کلمات کلیدی پر شده در سراسر صفحه شما را ندارند.

نکات موثر در علم heo سایت و قالب وردپرس

در علم HEO به تمام نکات گرافیکی سایت از قبیل فونت ها، رنگ ها، چیدمان صفحه و … پرداخته می شود، طوری که طراحی سایت برای کاربران جذاب بوده و خسته کننده نباشد. رعایت این نکات سبب جذب کاربران و بازدید بیشتر از سایت شما می گردد.

برخی از این نکات که در بهینه سازی تجربه و رابط کاربری تاثیر بسزایی دارند و در طراحی قالب وردپرس نیز باید رعایت شوند تا بازدهی بیشتری حاصل شود عبارتند از :

  • صفحه آرایی و نحوه چیدمان عناصر و در صفحه وب سایت
  • رنگ و نوع فونت برای متن وب سایت
  • ساختار نوشته ها و پیوندهای وب سایت

حال به بیان برخی از این نکات می پردازیم :

انتخاب هدر و بند ابتدایی:

 هدر سایت  نباید قسمت زیادی از فضای صفحه ی ساین را اشغال نماید. بهترین اندازه ای که برای هدر هر وبسایت در نظر گرفته شده است, ۷/۱ نمای اولیه سایت شماست.

 اما پر اهمیت ترین موضوع در طراحی هدر سایت محتوای آن می باشد. باید مطالبی در آن درج شود که قصد داریم توجه کاربران را به آن جذب نماییم.

نحوه چیدمان و صفحه آرایی:

طبق تحقیقاتی که توسط کارشناسان طراحی سایت صورت گرفته است, نحوه دنبال کردن چشم انسان برای متون فارسی و و زبانهایی که از راست به چپ نوشته می شوند، صفحه به شکل برعکس حرف انگلیسی “F ” می باشد. به این ترتیب که در انتهای پاراگراف از سمت راست چشم شروع به خواندن کرده و تا انتهای سمت چپ ادامه می یابد و مجدد از سمت راست پاراگراف بعدی شروع می شود. در حالی که در زبان انگلیسی و تمام زبان هایی که از سمت چپ به راست نوشته می شوند، به شکل F است. بنابراین سایت ما باید طوری طراحی شود که محتوا و مطالب متنی سایتمان در سمت راست باشد، و در حاشیه سمت چپ می تواند محلی برای تصاویر،جدول ها،بنر ها و … باشد و جزئیات بیشتر ( معمولا مطالب تصادفی ، مطالب محبوب و پربازدید و …) است.

یکی از نکات بسیار تاثیرگذار در جذب کاربران وبسایت نوع فونت و رنگ مورد استفاده برای عنوان مطلب و خود مطلب می باشد.

فونت و رنگی که در طراحی سایت برای متون وبسایت مورد استفاده قرار می گیرد, باید طوری باشد که بازدید کننده احساس خستگی چشم نکند و برای خواندن مطلب با مشکل مواجه نشود.

رنگ زمینه مطلب بهتر است سفید کامل نباشد (کمی تیره تر) و رنگ خود مطلب نیز سیاه کامل نباشد (کمی روشن تر). همچنین تصویر آن بهتر است در مرکز قرار بگیرد. این کار از خستگی چشم جلوگیری می کند.

علم هئو(HEO) در طراحی سایت چیست؟

شیوه آدرس دهی پیوندهای سایت:

نحوه آدرس دهی پیوندهای سایت از نکاتی است که در علم سئو بسیار حائز اهمیت می باشد.

در بارگذاری محتوا توجه به این نکته که آیا در مطالب بارگذاری شما تاریخ آن از اهمیت بالایی برخوردار است (مانند محتوای خبری) و یا خود محتوا بسیار مهم بوده و آدرس دهی های متفاوتی را نیازمند است.

به طور مثال در محتواهای خبری برای جذب بیشتر کاربران گذاشتن تاریخ مطلب کارایی بیشتری دارد و در HEO سایت شما تاثیر گذارخواهد بود.

درج تیتر خلاصه مطلب:

در پایان هر مطلبی که در سایت بارگذاری می کنیم، بهتر است قسمت کوچکی از خلاصه آن را قرار دهیم. این امر موجب هدایت بازدیدکنندگانتان شده و یاعث می شود سایت شما ظاهر بهتری داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست