توضیحات متا Meta Description در واقع متنی کوتاه از چکیده مطلب شما در سایت می باشد و دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. این قسمت برای درک بهتر موتور های جستجو اضافه می شود و از نظر خوانندگان مقالات سایت شما پنهان است. اگر چه گوگل اعلام کرد که توضیحات متا تاثیر مستقیمی بر روی رتبه بندی سایت ها ندارد، اما این بخش به صورت غیر مستقیم بر روی سئو و رتبه سایت شما در گوگل تاثیر می گذارد.

همانطور که گفتیم محتویات توضیحات متا از چشم خوانندگان مطالب سایت مخفی می باشد ولی این قسمت در نتایج جستجوی گوگل برای کاربران قابل رویت می باشد. هر زمان که کاربری مطلبی را در گوگل جستجو می نماید عنوان مطلب (مقاله تاثیر عنوان مطالب در سئو سایت را مطالعه نمایید.) و توضیحات مطلب برای تصمیم گیری آن شخص قابل رویت می باشد. بنابر این جذاب بودن این دو بخش در انتخاب شدن مطلب شما از سوی کاربر تاثیر بسزایی خواهد داشت. و در نتیجه بر سئو سایت شما تاثیر خواهد گذاشت. این دو عامل به کاربران در انتخاب بهترین نتیجه کمک می نماید.

تاثیر توضیحات متا بر سئو

درج اطلاعات در توضیحات متا

همان طور که می دانید Click-Through Rate: CTR همان تعداد کلیک بر روی سایت شما به نسبت نمایش آن در نتایج جستجو می باشد. هر چقدر نرخ CTR صفحات سایت شما بالاتر باشد، جایگاه سایت شما در رتبه بندی گوگل بالاتر و بهتر خواهد بود. بنابر این می بینیم که این تگ (توضیحات متا) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طی تحقیقات انجام شده در زمینه سئو و بهینه سازی،  گوگل در الگوریتم رتبه بندی   RankBrain خود اهمیت بالایی برای توضیحات متا از جهت افزایش نرخ کلیک CTR قائل می باشد.

Bounce Rate سایت

یکی دیگر از عوامل ماثر بر رتبه سایت شما نرخ پرش سایت شما یا همان Bounce Rate صفحات سایت می باشد. این پارامتر در صد افرادی را که بلافاصله پس از انتخاب صفحه سایت شما در نتایج جستجو و ورود به آن صفحه، از آن خارج می شوند را نشان می دهد. در صورتی بروز این اتفاق گوگل تشخیص می دهد که توضیحات متای شما با مطلب منتشر شده در سایتتان مغایرت دارد و این امر در رتبه بندی وب سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

استفاده صحیح از توضیحات متا

درباره تاثیر توضیحات متا بر سئو گفتیم که توضیحات متا بر سئو صفحات سایت مؤثر می باشد. بنابراین اگر به درستی انتخاب شود و متنی جذاب و مرتبط با عنوان مطلب باشد شانس شما را در جذب بازدیدکننده افزایش خواهد داد. برخی وبمستران و صاحبان وب سایت ها از افزونه هایی برای انتخاب اتوماتیک این بخش استفاده می کنند که این امری اشتباه می باشد. همچنین داشتن مطالب با پاراگراف های اول مشترک و یا توضیحات متای مشترک از نظر ربات های گوگل غیر قابل قبول خواهد بود. پس در انتخاب این بخش دقت نموده و متنی جذاب و اختصاصی برای آن تولید نمایید.

  • در ابزار گوگل وبمستر بخشی به نام نام HTML Improvements قرار دارد که با استفاده از آن می توانید توضیحات متای مشابه را شناسایی نمایید.

چند نکته برای سئو بهتر توضیحات متا

در این قسمت چند نکته برای بهینه سازی تگ توضیحات متا و بالابردن CTR برای شما نام می بریم:

  • یکتا بودن توضیحات متا
  • کلمات کلیدی در توضیحات متا

بهتر است بیش از یک یا دو کلمه کلیدی در آن استفاده نکنید. در صفحه  نتایج گوگل کلمات کلیدی موجود در تگ توضیحات متا بصورت پررنگ تر نشان داده میشوند

  • تعداد کاراکتر توضیحات متا

تعداد کاراکترهای توضیحات متا دارای محدودیتی نمی باشند اما از آنجا که گوگل تنها ۱۵۰ تا ۱۷۰ کاراکتر را در صفحه نتایج خود از توضیحات متا نمایش خواهد داد، بهتر است در ابتدای توضیحات کلمات کلیدی خود را قرار دهیم.

  • از کاراکترهای ریاضی استفاده نکنید
  • بازتابی از تجارت شما

توضیحات متا باید به گونه ای انتخاب شود که در میان رقبای شما بازدیدکنندگان را به سمت سایت شما روانه کند.

در آخر سعی نمایید با انتخاب توضیحات متای مناسب و منحصر به فرد برای خود موفقیت بیشتری را در رتبه بندی سایت خود کسب نمایید. تاثیر توضیحات متا بر سئو بر هیچ سئو کار و طراح سایتی پوشیده نیست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست