گوگل آنالیتیکز و بازاریابی دیجیتال: همان طور که می دانیم گوگل آنالیتیکز سرویس رایگانی است که گوگل در اختیار ما قرار داده است تا از طریق آن آمار با ارزشی و دقیقی از بازدیدکنندگان سایت خود به دست آوریم. ارزیابی سئو سایت خود در گوگل آنالیتیکز برای کسب و کار های اینترنتی بسیار مفید است. امروزه می توان گفت تمامی کسب و کار ها با کانال های دیجیتالی مثل ایمیل، سایت، اپلیکیشن، جستجو و … متصل هستند. آن ها می توانند با استفاده از این ابزار در مورد کاربران خود و رفتار آن ها اطلاعات مفیدی کسب نمایند و برای استراتژی بازاریاب کلی خود برنامه ریزی نمایند. گوگل آنالیتیکز یکی از بهترین و دقیق ترین ابزار ها برای تجزیه و تحلیل و تهیه گزارش است. همچنین این اطلاعات هم در طراحی سایت و هم در بهینه سازی سایت بسیار مفید است.

در این قسمت می خواهیم چگونگی ادغام گوگل آنالیتیکز به استراتژی بازاریابی را برای شما شرح دهیم:

عناصر اساسی استراتژی بازاریابی

سه عنصر اساسی که استراتژی بازاریابی شما را تعریف می کنند شامل اکتساب، مخاطب و طرز رفتار می باشد که به تعاریف آن می پردازیم:

  • اکتساب (acquisition): این بخش به شما بینشی می دهد تا بدانید چگونه و از چه منبعی مخاطبان سایت خود را جذب نمایید. باید بدانید از چه طریق این اتفاق می افتد. بازدید های وبلاگ سایت خود، موتور های جستجو و یا شبکه های اجتماعی؟
  • مخاطب: این بخش اطلاعاتی مفید از بازدیکنندگان سایت شما به شما ارائه می دهد. اطلاعاتی چون جنسیت ان ها، سن، مکان و یا حتی علایق آن ها.
  • رفتار شناسی: توسط این بخش شما می توانید تعیین نمایید که مخاطبان چگونه با سایت شما در تعاملند. همچنین می توانید بفهمید که کدامیک از صفحات سایت شما محبوب تر است.

درک واژه‌های آنالیتیکز

در مرحله اول، برای درک ارتباط بین گوگل آنالیتیکز و بازاریابی دیجیتال باید کلمات کلیدی خود را بشناسید تا بتوانید تصمیمات بهتری را اتخاذ کنید. این کلمات را برای شما شرح خواهیم داد:

نرخ گسترش(Open rate): زمانی که پست الکترونیک خود را برای همه ارسال می کنید، نرخ گسترش به شما می گوید که چه تعداد بر روی آن کلیک کرده اند.اگر موضوع شما جذاب تر و اثر بخش تر باشد، نرخ گسترش شما نیز افزایش خواهد یافت.

ترافیک: ترافیک سایت، آمار بازدید سایت شما را می دهد و در واقع به شما می گوید که صفحات وب شما چند بار بازدید و مشاهده شده اند. ترافیک سایت یک شاخص بسیار مهم و ماثر در اثرگزاری استراتژی بازاریابی کارآفرینان برای جذب مخاطب است.

نرخ کلیک سایت (:(CTR  نرخ کلیک Click-through rate عبارتست از نرخ تعداد افرادی که بر روی یک لینک در یک صفحه‌ی وب سایت، آگهی یا ایمیل کلیک می‌کنند به کل کاربرانی که آن صفحه وب را بازدید کرده اند. درصد افرادی که call-to-actionn را روی صفحه وب سایت شما می‌بینند.

گوگل آنالیتیکز و بازاریابی دیجیتال

 

گوگل آنالیتیکز و بازاریابی دیجیتال

اولین مرحله برای بررسی داده ها، تفسیر تمام آنچه که هر معیار به طور واقعی معنا می‌دهد می باشد.  موضوعی است برای فهم این نکته که نرخ کل تقسیم بر کل کلیک‌ها برابر است با نرخ تبدیل. داستان از جایی شروع می شود که شروع به اتصال نقاط با داده میکنیم.پیگیری چگونگی نرخ تبدیل در بازه زمانی یک هفته یا یک ماه اخیر تغییر پیدا می کند. به این ترتیب می توانید کل عملکرد سازمان خود را بررسی نمایید. اینجاست که پس از درک کامل معیار های کلیدی به راحتی می توانید تصمیم مناسب و هوشمندانه برای سرمایه گذاری در کسب و کار خود را اتخاذ کنید و بهترین بازدهی را داشته باشد.

با استفاده از سرویس گوگل آنالیتکز به شما کمک می کند تا شناختی کامل از مخاطبان خود داشته باشد. مثلا اینکه علاقمندی آن ها چیست و چه چیزی را بیشتر جستجو می کنند و شما را چگونه پیدا کرده اند. شما با دانستن این نکات در جهت درست حرکت می کنید و محتوا و طراحی سایت خود را طوری انجام می دهید که باب سلیقه و نیاز های مخاطبانتان باشد و قطعا به این ترتیب تعداد بیشتری از آن ها را جذب می نمایید.

اگر استراتژی مناسب و موثر برای ارزیابی و آنالیز سایت خود نداشته باشدنتیجه ی مورد نظر از روش های دیگر دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات نخواهید داشت. شما با بررسی امار های دقیق از مخاطبانتان می توانید از رویداد های مختلف بازخورد داشته باشد و فرآیند بازاریابی اینترنتی خود را بهبود دهید. با اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه گذاری (ROI) و پارامتر های تحلیلی می توانید میزان بازدهی و اثر بخشی کانا های ورودی وب سایت خود را اندازه گیری نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست