معیارهای انتخاب دامنه: اگر کمی رو راست باشیم، انتخاب دامنه برای همه ی ما حتی آویناوب، امری مهم و مشکل بوده است. اینکه چه برندی برای خود ثبت کنید تا اینکه چه نام دامنه ای با چه پسوندی را ثبت کنید، یکی از چالش انگیز ترین استارت آپ هایی است که هر کمپانی یا سازمانی می تواند داشته باشد. نام دامنه برخلاف آن چه که در اول فکر می کنم بسیار مهم است. هدف ایجاد یک وب سایت، بالا بودن در بهترین رتبه های جستجوها است. جالب است که بدانید این نام دامنه با زمینه فعالیت شما رابطه بسیار مستقیمی دارد. مثلا یک شرکت طراحی سایت بنام آوینا که در زمینه وب و طراحی کار می کند، می تواند در نام دامنه خود واژه وب را داشته باشد. در این صورت در آویناوب با دامنه avinaweb در سئو می تواند بسیار موفق باشد، تا اینکه دامنه خود را avina ثبت کند. در ادامه به معیارهایی که باید در انتخاب نام و پسوند دامنه توجه کنید اشاره می کنیم.

انتخاب پسوند مناسب

پسوند های بسیار زیادی تابحال ایجاد شده اند که تعداد آن ها در حال افزایش است. ولی مهم ترین دامنه هایی را می توان به دامنه های ir که مخصوصا ایرانیان است و دامنه com که بین المللی است اشاره کرد. دامنه های دیگری مثل org، co و برخی دیگر هم جزء دامنه های محبوب تری هستند. بهتر است در شروع از دامنه های com و ir استفاده کرد. زیرا این دو دامنه دیگر اشباع شده اند و می توانند برای شروع تا حد بسیار زیادی به شما کمک کنند. حال برخی بر این باور هستند که حتما باید دامنه خود را در تمام پسوند ها ثبت کنند تا مبادا کسی مشابه آن را تثبیت کند. این باور نه اشتباه است و نه درست. ممکن است برند شما بزودی به بهترین برند برسد و اگر کسی مشابه دامنه شما را داشته باشد می تواند سوء استفاده هایی کند و همچنین ممکن است این نام دامنه اصلا برای شما جالب به نظر نرسد و تصمیم داشته باشید بعدا آن را تغییر دهید و برند جدیدی ثبت کنید.

استفاده از کلمات کلیدی

چرا نباید همان اول استراتژی های سئو و بهینه سازی وب سایت خود را نریزید؟ می توانید در شروع استارت آپ خود به کلمات کلیدی وب سایتتان هم فکر کنید. مثلا قرار است شما در زمینه سئو فعالیت کنید. یکی از کلمات کلیدی شما سئو خواهد بود. پس چرا این کلمه کلیدی در نام دامنه شما وجود نداشته باشد؟ مثلا: avina-seo.com 🙂 . این قضیه شما را در مباحث سئو می تواند بسیار جلو بی اندازد. همچنین هر کاربری با دیدن نام دامنه شما، زمینه فعالیتتان را متوجه می شود.

نام دامنه کوتاه

یکی از قوانین ثبت دامنه این است که حداقل یک دامنه باید سه کاراکتر باشد و امکان این که دامنه سه حرفی شما موجود باشد کمی بعید است. پس بهتر است علاوه بر توجه به این موضوع، نام دامنه های خود را مختصر و کوتاه انتخاب کنید تا علاوه بر این که یک دامنه به راحتی به ذهن کاربر سپرده شود، به راحتی آن را به مشتریان خود بدهید و در وارد کردن آن سختی نکشند. پس به طول دامنه خود در طراحی سایت تان توجه کنید.

از نماد ها جلوگیری کنید

سعی کنید نام دامنه خود را یک کلمه ای انتخاب کنید. انتخاب نام دامنه های دو کلمه ای باعث می شود به این فکر بیوفتید که بین آن ها خط فاصله قرار دهید. این موضوع تاثیر بسیار بدتری در مباحث برندینگ برای شما ایجاد می کند. بهتر است برند ها را کمی بررسی کنید. هیچ یک از برندهای معتبر دنیا از نمادهایی مثل خط فاصله در دامنه های خود استفاده نمی کنند. تصویر کنید avinaweb.com را به شکل avina-web.com ثبت می کردیم. این باعث میشد تا برندمان دو قسمتی شود و در ظاهر علاوه بر از بین رفتن ظاهر زیبای دامنه، تصورات غلطی به کاربران منتقل میشد.

کاراکتر مشابه کنارهم

ممکن است دامنه هایی دیده باشید که دو کاراکتر مشابه کنار هم قرار می گیرند. به شدت این موضوع غیرحرفه ای است و اصلا پیشنهاد نمی شود که همچین دامنه هایی برای خود انتخاب کنید. مثلا دامنه ای مثل avinaair.ir. حرف آخر avina واژه a است و حرف اول air هم واژه اول آن حرف a است که این دو با قرارگیری کنار هم باعث می شود دو کاراکتر مثل هم کنار هم قرار گیرد.

نتیجه گیری

طبق معیارهایی که در بالاتر گفته شد دامنه ای خاص با کمترین حروف، یک کلمه ای، بیش از ۳ حرف، بدون خط فاصله، معنا دار، رسمی، بدون کاراکتر مشابه، بهمراه کلمات کلیدی با پسوندهای محبوب ثبت کنید. بهتر است لیستی از دامنه هایی که این خواص را دارند، آماده کنید و در تیم خود آن را به اشتراک بگذارید. در این زمینه آویناوب می تواند برای شما برندسازی کند. با ما در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست