خطای ۴۰۴: همان طور که می دانیم منابع زیادی از یک وب سایت مانند برگه ها در وب سرور آن وجود دارد. زمانی که یک کاربر درخواست مشاهده و دریافت هر کدام از این صفحات و یا منابع دیگر را می دهد، وب سرور صفحه ی درخواستی را به کاربر باز می گرداند. اما اگر این صفحه ی درخواستی در وب سرور وجود نداشته باشد با خطای ۴۰۴ روبه رو می شویم.

خطای ۴۰۴

خطای ۴۰۴ (Error 404) یا همان خطای پیدا نشدن منبع بر روی وب سرور یکی از کدهای وضعیت HTTP می باشد. این خطا ممکن است در تمام سیستم عامل ها و تمام مرورگر ها به وجود بیاید. معروف ترین پیغام های این خطا در مرورگر های مختلف موارد زیر می باشد:

 • ۴۰۴ Not Found
 • HTTP 404
 • Error 404
 • Error 404 Not Found
 • ۴۰۴ File or Directory Not Found (فایل درخواستی یافت نشد)
 • ۴۰۴ Page Not Found (صفحه مورد نظر یافت نشد)
 • HTTP 404 Not Found
 • The requested URL [URL] was not found on this server. (صفحه درخواست شده در وب سرور پیدا نشد)
 • WU_E_PT_HTTP_STATUS_NOT_FOUND (در سرورهای خدمات مایکروسافت)
 • ۰x80244019 (در سرورهای خدمات مایکروسافت)

خطای ۴۰۴ یکی از خطا های مرسوم در وردپرس می باشد. اگر این خطا دفعات زیادی در سایت شما پیدا شود بر سئو ی سایت شما تاثیر منفی می گذارد و شما کاربران سایت خود را از دست می دهید. می توانید در این خصوص در سایت آوینا وب با معرفی چند افزونه سئوی سایت وردپرس آشنا شوید.

بنابراین پیشگیری و رفع این خطا از اقدامات لازم برای تمامی صاحبان سایت پس از طراحی سایت می باشد.  یکی از راحت ترین روش مقابله برای کاهش تاثیر منفی این خطا بر روی طراحی سایت شما ریدایرکت (انتقال) کردن صفحه ی یافت نشده بر روی یکی از صفحات موجئد در وب سرور می باشد. در این قسمت می خواهیم در خصوص این خطا و انواع آن صحبت کرده و به تحلیل و عیب یابی آن در وردپرس بپردایم.

چه عاملی باعث بروز خطای ۴۰۴ می شود؟

خطای ۴۰۴

از نظر تکنیکی این خطا سمت کلاینت یا مشتری می باشد و اغلب زمانی رخ می دهد که کاربر آدرس صفحه ی در خواستی خود را به اشتباه وارد می کند و سعی دارد در خصوص آن اطلاعاتی کسب نماید. یا اینکه صاحب سایت یک صفحه را بدون redirect  به صفحه ی جدید حذف می کند! زمانی که کاربر بر روی لینکی که صفحه ی آن حذف شده است کلیک می کند با این خطا مواجه می شود. بنابراین بهتر است زمانی که می خواهید در طراحی سایت یک صفحه از سایت خود را حذف کنید، آن را به یک صفحه ی مرتبط ریدایرکت نمایید.

عیب یابی خطای ۴۰۴ در وردپرس با Custom 404 Pro

همان طور که می دانید افزونه های زیادی برای برطرف سازی این خطا وجود دارد. امروز یکی از افزونه های عرو برای عیب یابی خطای ۴۰۴ را برای شما معرفی کرده و با نحوه عملکرد آن آشنا می نمایید.

آموزش کار با افزونه

این افزونه با نام Custom 404 Pro  تا کنون بیشتر از ۹,۰۰۰ بار نصب و فعالسازی شده است. برای کار با این افزونه ابتدا لازم است تا آن را نصب و سپس فعال نماییم. پس از آن در بخش کنترل پنل مدیریت سایت شما بخشی با نام این افزونه یعنی Custom 404 Pro اضافه می شود. این افزونه دارای سه بخش می باشد که به توضیح آن می پردازیم:

۴۰۴ Logs

بخش اول یعنی ۴۰۴ Logs در مورد لاگ های این خطا در سایت شما می باشد. این قسمت تعداد خطاهای ۴۰۴ موجود در سایت شما را با لینک های مربوطه نشان می دهد. در این قسمت می توانید این لینک ها را ویرایش و در قسمت ریدایرکت لینکی جدید برای آن در نظر بگیرید.

Global Redirect

خطای ۴۰۴

بخش دوم یا همان Global Redirect مربوط به تنظیمات این افزونه می باشد که به آن می پرازیم:

 Mode

در این قسمت می تواید از منوی کشویی موجود دو حالت برای نمایش خطای ۴۰۴ سایت خود را انتخاب نمایید:

 • Select a Page : انتخاب برگه ای از سایت ورد پرس
 • URL : باید بخش وارد کردن یک آدرس (Enter a URL) را تکمیل نمایید
 • می توانید برای نمایش خطای ۴۰۴ خود بره ای ایجاد و یا آن را به لینکی redirect نمایید.

Select a Page

اگر خواستید برای نمایش خطای ۴۰۴ در سایت خود برگه ای ایجاد نمایید باید آن را در این قسمت انتخاب کنید.

Enter a URL

این قسمت برای وارد کردن لینک صفحه ۴۰۴ می باشد.

General

خطای ۴۰۴

Email

اگر این بخش را فعال نمایید در صورت بروز خطای ۴۰۴ در سایت مدیر را با ارسال یک ایمیل مطلع می سازد.

Clear Logs

این گزینه گزارشات سابق مربوط به خطای ۴۰۴ سایت را به طور کامل پاکسازی می نماید.

Logging Status

در این قسمت فعال بودن یا نبودن لاگ ها برای خطای ۴۰۴ مشخص می شود.

Error Type

در این قسمت نوع خطا از لیست منوی کشویی روبه رو تعیین می گردد.

در نهایت باید تغییرات ایجاد شده را ذخیره نماییم. بخش more info  نیز اطلاعات بیشتری درباره ی این افزونه در اختیار ما قرار می دهد. بنابراین می توانید با استفاده از این افزونه از خطای ۴۰۴ خود مطلع، آن را سفارشی (ایجاد صفحه سفارشی برای نمایش آن) و عیب یابی نمایید. موفق باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست